Την πρώτη του νίκη στο φετινό EuroCup πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας το βράδυ της Τρίτης κερδίζοντας την Μπούρσασπορ  στην Τουρκία με 93-84.

Σε αντίθεση με τους δύο πρώτους αγώνες του στη φετινή διοργάνωση, ο Προμηθέας Πάτρας είχε για πιο δυνατό όπλο το τρίποντο!

Ενώ στους αγώνες με την Γκραν Κανάρια και την Τρέντο είχε συνολικά 11/52, στη χειρότερη επίδοση του EurοCup σε εύστοχα τρίποντα και ποσοστό ευστοχίας, στην Προύσα άνοιξαν… οι ουρανοί κι η ελληνική ομάδα πέτυχε 15 τρίποντα!

Με 6/9 τρίποντα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο 26-25, είχε 8/17 έως το ημίχρονο όπου ήταν στο +3 (46-43) κι όσο ο Χάρης Γιαννόπουλος με τον Ίαν Μίλερ συνέχισαν η διαφορά αυξήθηκε.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέφυγε μέχρι και με 13 πόντους, 60-47 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος 68-59.

Η Μπούρσασπορ μείωσε τη διαφορά μέχρι τους τρεις, 74-77, με 03:55 για τη λήξη, όμως το πέμπτο τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου κι ένα καλάθι του Μίλερ, επανέφεραν το ασφαλές προβάδισμα!

Ο Ίαν Μίλερ τελείωσε με 27 πόντους, 17 είχε ο Γιαννόπουλος, 10 με 7 ριμπάουντ ο Αγραβάνης.

Από 20 πόντους για την Μπούρσασπορ πέτυχαν Μαλίκ Νιούμαν και Μετίν Τουρέν.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93

EuroCup: Πρώτη νίκη για Τσεντεβίτα/Ολίμπια, 84-68 την Γκραν Κανάρια!