Σε προπόνηση μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Καρδίτσα ο Προμηθέας στην Πάτρα κερδίζοντας με 87-75, για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πατρινοί διατήρησαν το αήττητο τους μετά το «διπλό» επί του ΠΑΟΚ και «καθάρισαν» πολύ νωρίς την… μπουγάδα, αφού φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Με έμφαση στην άμυνα ο Προμηθέας πίεσε πολύ την Καρδίτσα και έκλεισε υο πρώτο 10λεπτο στο +27 (37-10). Ουσιαστικά εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, καθώς στη συνέχεια έγινε διαχείριση, αλλά χωρίς οι γηπεδούχοι να χαλαρώσουν την άμυνα τους. Οι Θεσσαλοί έδειχναν να έχουν αιφνιδιαστεί από την ετοιμότητα του αντιπάλου τους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (48-26 στο 20’). Η σαρωτική υπεροχή στους αιθέρες (37-23 τα ριμπάουντ για τους Πατρινούς) δεν άφηνε άλλωστε περιθώρια αντίδρασης στην Καρδίτσα.

Προσπαθούσαν ο Γουάιτ και ο Μπιουκάναν, αλλά δεν υπήρχε κάποιος άλλος να μπει στην εξίσωση του παιχνιδιού επιθετικά. Και όταν σουτάρεις από την περιφέρεια με 8% (1/12 τρίποντα) και έχεις συνολικά 24% στα σουτ εντός πεδιάς (9/37) δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο.

Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας είχε 46% στα τρίποντα (6/13) και 42% στα σουτ εντός πεδιάς (18/42), γεγονός που αναλύει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Το δίδυμο Χρυσικόπουλου-Ετσενίκε συνέβαλλε επιθετικά ώστε να «χτιστεί» η διαφορά που συντηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο (58-32 στο 25’ και 62-38 στο 27.30’’).

Η Καρδίτσα με καλάθια του Σάιμπερτ και του Μπιουκάναν μείωσε σε 64-50 (στο 29.30’’) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο -16 (66-50 στο 30’) έπειτα από καλάθι που δέχθηκε από τον Άντονι Κάουαν στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο και έχοντας το μυαλό στην αναμέτρηση με την Οπάβα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League οι Πατρινοί χαλάρωσαν, η Καρδίτσα μείωσε (78-62 στο 35’) τη διαφορά, αλλά όλα είχαν κριθεί η αλήθεια είναι από το πρώτο 10λεπτο. Εκεί, όπου ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Οι διαιτητές: Τηγάνης, Γερακίνης, Κατοτικίδης.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75.