Ο κουρασμένος Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά λύγισε στο τέλος την εξαιρετική ΑΕΚ με 79-71 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Με το σκορ ισόπαλο (69-69), ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα με τους Λαρεντζάκη, Γουόκαπ, Κάνααν (78-69) και έφτασε σε μια δύσκολη νίκη (79-71).

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 21 λεπτών, στις 17:36 αντί για τις 17:15, λόγω προβλήματος με τα χρονόμετρα!

Με τις γνωστές απουσίες των Σίκμα, ΜακΚίσικ και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που δεν έπαιξαν ούτε την Παρασκευή απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του στην Basket League, που έχει φτάσει πλέον στο 41-0 σε κανονική περίοδο από τον Δεκέμβριο του 2021!

Θυμίζουμε ότι, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός είχε νικήσει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ενώ η ΑΕΚ είχε χάσει εντός έδρας από το Λαύριο.

Πίτερς (16π., 8ρ.), Λαρεντζάκης (14π.), Γουόκαπ (12π., 4ασ.), Παπανικολάου (11π.) και Μιλουτίνοβ (9π., 9ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Εξαιρετική εμφάνιση από την πλευρά της ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Κουζμίνσκας (23π., 6ρ.), ενώ καλοί ήταν και οι ΜακΡέι (11π., 8ρ., 3ασ.), Τίλμαν (10π.), Καμπενγκέλε (7π., 8ρ.), Φλιώνης (7π., 9ασ.).

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί η πρώτη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague, όπου θα παίξει με την Αρμάνι στο Μιλάνο (17/10, 21:45) και με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (19/10, 21:15).

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, την Τρίτη (17/10, 19:30), η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη γερμανική Ρίσεν Λούντβιγκσμπουργκ.

Μετά το αρχικό 0-4 της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με το… φτωχό 16-12, έπειτα από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ξεφύγει ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η ΑΕΚ ήταν πολύ ανταγωνιστική και μείωσε σε 33-31, δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-33).

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα ήταν πολύ ανταγωνιστική και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα προηγήθηκε (46-47 στο 25′) με τρίποντο του εξαιρετικού Κουζμίνσκας!

Μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 8-0 (54-47), με πρωταγωνιστή τον Πίτερς και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-54.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον αγώνα (65-54), όμως η… εφτάψυχη ΑΕΚ επέστρεψε αμέσως με ένα σερί 11-0 και ισοφάρισε (65-65 στο 35′)!

Μάλιστα, η “Ένωση” πέρασε μπροστά (67-68) με νέο τρίποντο του Κουζμίνσκας!

Με το σκορ ισόπαλο (69-69), ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα με τους Λαρεντζάκη, Γουόκαπ, Κάνααν (78-69) και έφτασε σε μια πολύ δύσκολη νίκη με το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71.