Προμηθέας

Εντός έδρας ήττα με κάτω τα χέρια γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας από την Μπούντουτσνοστ (89-60), για την 6η αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο είχε 4-1 στον Β’ όμιλο και μοιραζόταν την κορυφή με την Γκραν Κανάρια, γεγονός που φανέρωνε τη δυσκολία του σημερινού ματς.

Ο Προμηθέας προερχόταν από δύο σερί νίκες, όμως δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί την Μπούντουτσνοστ, η οποία παρεμπιπτόντως είχε τη συμπαράσταση περίπου 100 ένθερμων υποστηρικτών της.

Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη από νωρίς, στοιχείο που μαρτυρούσε ότι η άμυνα των φιλοξενούμενων βρισκόταν σε καλή μέρα.

Πάντως, ο Προμηθέας κατάφερε να επιστρέψει από το 10-27 με μπροστάρη τον Ρέι που έβαλε 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Ο Ηλίας Ζούρος είδε τη νυν ομάδα του να ανατρέπει τη διαφορά και να προσπερνά με 31-29, προτού επέλθει η αντεπίθεση.

Το επιμέρους 21-2 ήταν εντυπωσιακό. Το ματς, όμως, είχε πολύ… ψωμί ακόμα. Το ημίχρονο έκλεισε με 41-35 υπέρ της Μπούντουτσνοστ, η οποία σταδιακά κλείδωσε τη νίκη.

Η διαφορά επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα και το 8-25 της τρίτης περιόδου φανέρωνε ποια ομάδα θα χαμογελάσει στο τέλος.

Η Μπούντουτσνοστ έφτασε ακόμα και στο +30, με το τελικό 60-89 να αποτυπώνει την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Κατά συνέπεια, ο Προμηθέας πήγε στο 2-4 (μαζί με Μπουρζ, Βενέτσια, Μπούρσασπορ), ενώ η ομάδα του Μαυροβουνίου στο 5-1 (μόνη στην κορυφή, με την Γκραν Κανάρια να έχει ματς λιγότερο).

Για τους γηπεδούχους, ο Ρέι ήταν με διαφορά ο καλύτερος (22π.).

Στον αντίποδα, για τους φιλοξενούμενους, ο Ντένις Σίλεϊ με 29 πόντους και ο Ζόραν Νίκολιτς με 20 (+10 ριμπάουντ) συνέβαλαν τα περισσότερα.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89