Προμηθέας

Με τον Ηλία Ζούρο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο EuroCup (83-80 την Μπούρσασπορ στην παράταση).

Έπειτα από τα τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα με Βαλένθια (εκτός), Γκραν Κανάρια (εντός) και Μπουρζ (εκτός), η ομάδα της Πάτρας χαμογέλασε.

Υπό το βλέμμα του προέδρου της ΕΟΚ Βαγγέλη Λιόλιου, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στο β’ ημίχρονο και ισορρόπησε την κατάσταση, ώσπου επιβλήθηκε στην παράταση.

Ο αγώνας:

Με επιμέρους 7-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου και τον Άλερικ Φρίμαν να αποδίδει, η Μπούρσασπορ πήρε προβάδισμα.

Η διαφορά υπέρ της τουρκικής ομάδας έγινε διψήφια στα μισά του β’ δεκαλέπτου και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30-40.

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και μετέτρεψε το 30-45 σε 51-53, δείχνοντας ότι δεν πρόκειται να πετάξει λευκή πετσέτα.

Καθοριστικός ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με τους 13 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή, σε ένα δεκάλεπτο που έληξε με επιμέρους σκορ 21-13.

Το προσπέρασμα στα 06:48 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου έδωσε την απαιτούμενη ώθηση για να πάει ο Προμηθέας μέχρι το 68-59.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του με 04:46 να απομένουν, όμως εκεί έπεσε ο… διακόπτης και η Μπούρσασπορ σημείωσε 9 αναπάντητους πόντους, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Ο Ρογκαβόπουλος με 1/2 βολές στα 6” έγραψε το 83-80, ο Άντονι Μπράουν πήρε το ριμπάουντ, ο Ντάριο Χαντ του έκανε φάουλ στα 2”, ο Μπράουν έχασε τις δύο βολές και… τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68, 83-80 παρ.