Με… άγριες διαθέσεις μπήκε ο Προμηθέας στην πρεμιέρα του Basketball Champions League ισοπεδώνοντας (115-66) την Οπάβα από την Τσεχία και πέτυχε την πρώτη νίκη του στο 2ο γκρουπ της διοργάνωσης!

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησαν το… γκάζι από το ξεκίνημα του αγώνα (32-15 στο 10’) και στο ημίχρονο με το επιμέρους 33-12 στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 65-27 (στο 20’)! Κι εκεί όλ τελείωσαν…

Δεν υπήρξε παιχνίδι στη συνέχεια, αφού οι Τσέχοι προσπαθούσαν μάταια να μην διασυρθούν, καθώς η ελληνική ομάδα είχε τρομερή ευχέρεια στο σκοράρισμα αλλά δεν το απέφυγαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί δεν έδειξαν σε καμία περίπτωση διάθεση να χαλαρώσουν, συνέχισαν να παίζουν στον ίδιο υψηλό ρυθμό με τον Ηλία Παπαθεοδώρου βέβαια να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής.

Η διαφορά διευρύνοντας συνεχώς (90-42 στο 30’) και ο Προμηθέας έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη, ενώ μετράει ήδη δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League.

Ο Κρις Κόφι τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ο Άντονι Κάουαν είχε 15 πόντους, ο Άρτουρς Κούρουκς 14, από 12 ο Χάντερ Χέιλ και ο Κάμερον Ρέινολντς, ο Λίνος Χρυσικόπουλος 11 και ο νεαρός Θανάσης Μπαζίνας 10 πόντους.

Από τους Τσέχους διασώθηκαν ο Άνταμ Πέχατσεκ με 16 πόντους και ο Σίμον Πουρσλ με 10.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίλο (Ισπανία), Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο), Ζαπόλσκι (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66.