Άρης-Τουρκ Τέλεκομ

Έπειτα από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με φοβερές μονομαχίες, ο Άρης επικράτησε 68-66 της Τουρκ Τέλεκομ στο “Nick Galis Hall” και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Group B του EuroCup.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ελλείψει Λευτέρη Μποχωρίδη που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αστράγαλο του αριστερού του ποδιού, ανέβηκε στο 1-2 και έχει το ίδιο ρεκόρ με τη σημερινή της αντίπαλο, την περυσινή φιναλίστ της διοργάνωσης.

Ρεκόρ καριέρας στο EuroCup ο Βασίλης Τολιόπουλος με 22 πόντους (είχε και 5ρ.-4ασ.), λίγες ημέρες μετά τους 19π. επί της Λιετκαμπέλις, ο Ίσμαελ Σανόγκο προσέθεσε 12π., όλους στο α’ ημίχρονο, συν 9 ριμπάουντ) και ο Μάρκους Καρ κατέγραψε 13π.

Ταϊρόν Γουάλας (16π.-5ασ.), Τζέιλεν Άνταμς (10π.-5ασ.), Γιγκιτσάν Σαϊμπίρ (8π.-9ρ.) και Μαρκίς ΜακΝτάφι (8π.-7ρ.), διακρίθηκαν για την Τουρκ Τέλεκομ.

Ο Άρης είχε 41,2% στο δίποντο, 11/30 τρίποντα και 7/10 βολές, ενώ η τουρκική ομάδα μόλις 38,9% στο δίποντο, 8/23 τρίποντα και 14/16 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 35-40, οι ασίστ 11-19, τα κλεψίματα 5-9 και τα λάθη 14-16, σε μία αναμέτρηση που επεφύλασσε πάθος, άναρχο μπάσκετ και μεγάλη νευρικότητα.

Με 4/4 τρίποντα άρχισε ο Άρης, με 4/5 η Τουρκ Τέλεκομ, η οποία είχε και 3/3 δίποντα σε 5,5 λεπτά.

Η είσοδος του Καρ ανανέωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετέτρεψαν το 14-18 σε 23-18 και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο στο υπέρ τους 23-20.

H αμυντική λειτουργία του Άρη πιάστηκε για τα καλά στον ύπνο σε δύο περιπτώσεις που η επαναφορά έγινε από το πλάι (στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου χωρίς να το πληρώσει και στις αρχές της δεύτερης, όταν γράφτηκε το 23-25).

Στο μεταξύ, ο Σανόγκο έφτανε τους 12 πόντους και τα 6 ριμπάουντ, προτού καν το παιχνίδι συμπληρώσει 15 αγωνιστικά λεπτά.

Αρχικά, ο Άρης βρήκε επιθετικές λύσεις και με σερί 9-0 έγραψε το 32-27, ωστόσο στα τελευταία 4,5 λεπτά του α’ ημιχρόνου το επιμέρους ήταν 2-11, με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Μελανό σημείο για τους “κίτρινους” η παρουσία του Σίλβιο ντε Σόουζα, ο οποίος ολοκλήρωσε το α’ μέρος με έναν πόντο και κανένα ριμπάουντ.

Ο 25χρονος σέντερ, πάντως, εμφανίστηκε αναγεννημένος στην τρίτη περίοδο και είχε σημαντική συμβολή στο επιμέρους 21-8 που έφερε τον Άρη στο +9.

Ωστόσο, τα αλλεπάλληλα λάθη των παικτών του Καστρίτη στο τελευταίο 1,5 λεπτό, είχαν ως αποτέλεσμα η Τουρκ Τέλεκομ να πετύχει δικό της 8-0 και να μειώσει στον πόντο (55-54).

Ο Νίκος Περσίδης βρήκε ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή, δεν ευστόχησε και οι δύο ομάδες άρχισαν την τελευταία παρτίδα από το 55-54.

Ο Στίβεν Ίνοκ υπέπεσε σε τέταρτο φάουλ και κάθισε στον πάγκο με 8 λεπτά στο ρολόι. Ο Ρόνι Χάρελ έγραψε το 61-60 με τρίποντο, ενώ αμέσως μετά απάντησε αναλόγως ο ΜακΝτάφι. Ακολούθησαν 2,5 λεπτά αφλογιστίας, δεδομένου ότι ο Σαϊμπίρ είχε 0/2 βολές.

Ο Διαμαντής Σλαφτσάκης μπήκε στην εξίσωση με το πρώτο του καλάθι και καλή άμυνα στον Γουάλας, ο οποίος πάντως βρήκε τρίποντο για το 66-66.

Ο Τολιόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 68-66 και ακολούθησαν 3 λεπτά αφλογιστίας. Ο Σλαφτσάκης έπαιξε νέα καλή άμυνα πάνω στον Γουάλας και αμέσως μετά, στα 43’1”, υποδείχθηκε τρίτο τζάμπολ σε μία περίοδο! Τρανό δείγμα του πάθους των δύο ομάδων για τη νίκη.

Στο φινάλε όλοι κράτησαν την ανάσα τους. Ο Γουάλας έχασε τρίποντο και το 68-66 παρέμεινε. Ο Γκάλινατ δέχθηκε μπλοκ από τον Σαϊμπίρ. Ο Άνταμς δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Άρης επικράτησε εν μέσω αποθέωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66