Με τον Ντάριλ Μέικον να πετυχαίνει 25 από τους 29 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πάτρας με 76-67 την Κυριακή, για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβρα έφτασε στο 20-2 το ρεκόρ της, ενώ ο Προμηθέας Πάτρας, γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα κι από το 11-5, έχει βρεθεί στο 11-11!

Βέβαια ο Προμηθέας, εξακολουθεί να έχει πολύ σημαντικές απουσίες, σε όλο αυτό το διάστημα, των μαζεμένων ηττών.

Απόντες ήταν οι Δημήτρης Αγραβάνης, Κέντρικ Ρέι, Νίκος Ρογκαβόπουλος και ο Νίκος Γκίκας, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, που έπαιζε χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς και φυσικά τον Στέφαν Γιόβιτς, κι ενώ το πρωί, υποδέχτηκε τον νέο του Αμερικανό γκαρντ, Πέιτον Σίβα.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο και το 11-7 του Προμηθέα, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα, πρώτα από όλα, από την άμυνά του.

Δέχτηκε μόλις 1 πόντο στο υπόλοιπο δεκάλεπτο και με τον Οκάρο Γουάιτ και τον Γιώργο Παπαγιάννη, άρχισε να αυξάνει τη διαφορά.

Μολονότι βγήκε εκτάκτως, από τον αγώνα, ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με μυικό σπασμό στη γάμπα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντας στο +12, 34-22 με 1:57 για το ημίχρονο.

Η άμυνα ζώνης του Μάκη Γιατρά, άλλαξε κάπως το κλείσιμο του πρώτου μέρους, αφού ο Προμηθέας έκανε 7-0 και πήγε στα αποδυτήρια με 29-34.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντάριλ Μέικον Τζούνιορ. Ο Αμερικανός γκαρντ, θύμισε τις μέρες που έπαιζε στην ΑΕΚ με τη μεγάλη του εμφάνιση, συγκεκριμένα με το οne man show.

Ο Μέικον πήρε το “όπλο” του και πέτυχε 15 μαζεμένους πόντους στη Γ’ περίοδο και συνέχισε ακάθεκτος και στην τέταρτη.

Δεν υπήρχε όμως συμπαράσταση, τουλάχιστον στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Προμηθέας πρόλαβε να επιστρέψει από το -10 (41-51) και με τον Φράνκαμπ να παίρνει προσπάθειες μετά τους μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο, οι Πατρινοί μείωσαν στους 3, 53-56 μετά από 30 λεπτά.

www.allstarbasket.grΟ Μέικον συνέχισε απτόητος, έφτασε ήδη τους 22 πόντους σε 13 λεπτά στο β’ μέρος (!) και ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πάλι τη συνθήκη ασφαλείας με διαφορά που γυρόφερνε τους δέκα πόντους.

Ο Παναθηναϊκός παράλληλα, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ριμπάουντ, με πιο μεγάλα και πιο πολλά κορμιά, και για αυτό πήρε 19 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, επιτρέποντας μόλις έξι στους γηπεδούχους.

Τα φάουλ και η κόπωση, δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα, να διεκδικήσει κάτι περισσότερο έως το τέλος, παρά μόνο, να διατηρήσει, με τη σειρά του, τη διαφορά, ώστε να μην φύγει ακόμα πιο ψηλά.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76