Την επιστροφή του στην κορυφή της Α1 Γυναικών, πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής ο Ολυμπιακός που νίκησε με 87-79 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας με 4-2 νίκες.

Καλύτερος και πιο πλήρης από τον αντίπαλό του, ο Ολυμπιακός το επιβεβαίωσε για δεύτερο διαδοχικό τελικό, αν και αυτήν τη φορά, οι “πράσινες” έμειναν πολύ περισσότερο στη διεκδίκηση του αγώνα.

Η Αγγελική Νικολοπούλου (21π.) πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με 3/3 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 5/6 τρίποντα και σε συνδυασμό με την υπεροχή του στη ρακέτα, προσπαθούσε να χτίσει διαφορά.

Είχε σωστές αποφάσεις, γρήγορες εκτελέσεις κι αν δεν απέφευγε τα περισσότερα λάθη θα μπορούσε να’χει φτάσει πιο ψηλά το σκορ.

Όμως ο Παναθηναϊκός με την Λύμουρα (19π.) , στο τελευταίο της παιχνίδι, να έχει 17 πόντους στο πρώτο μισό, έμεινε κοντά (44-46) κι έδειξε ότι θα μπορούσε να χτυπήσει έως το τέλος την αντίπαλό του.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς άρχισε με 8-0 την τρίτη περίοδο, προηγήθηκε έως και 11 πόντους, 67-56, πριν κλείσει πάλι ο Παναθηναϊκός τη διαφορά με τη Χολμς στο 63-65.

Η Κριστίν Βίτολα (21π. 7ριμπ.), όμως έκρινε τον αγώνα από νωρίς  στην τέταρτη περίοδο.

Μαζί με τη Σταμολάμπρου, οδήγησαν την ομάδα τους στο +10, 75-65 και παρά την προσπάθεια της Φιτζεραλντ (22π.), ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε ξανά.

Κράτησε μεγάλη απόσταση έως το τέλος και πανηγύρισε τη νίκη και την επιστροφή του στο Πρωτάθλημα, έπειτα από τον περισνό τίτλο του Παναθηναϊκού.

Η Πλουφ πέτυχε 12 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ κι έδωσε 6 ασίστ για τις νικήτριες, ενώ άλλους 10 πόντους πέτυχε η Σταμάτη.

Για τον Παναθηναϊκό η Ριντ είχε 13 πόντους με 4/11 σουτ, 10 πέτυχε η Χολμς και 9 η Χατζηνικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζέραλντ 22 (2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19 (4), Κωτούλα 6 (2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10 (2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10 (2), Αλεξανδρή 5 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21 (3), Φουράκη, Δίελα 8 (2), Βαμβακά, Βίτολα 21 (1), Χάμπλιν 4.