Το 36ο πρωτάθλημα Ισπανίας στην ιστορία της κατέκτησε την Κυριακή η Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε με 81-74 της Μπαρτσελόνα, στο WiZink Center κι έκανε το 3-1 στον 4ο τελικό της Liga Endesa.

Με κυρίαρχο τον Έντι Ταβάρες και τα μεγάλα σουτ του Φαμπιέν Κοσέρ, η Ρεάλ δεν επέστρεψε στην Μπαρτσελόνα να βρει το break στη Μαδρίτη, κι επέστρεψε στην κορυφή, μετά από το 2019, αφού το 2020 Πρωταθλήτρια ήταν η Μπασκόνια και το 2021 η Μπαρτσελόνα.

Ο Ταβάρες είχε 25 πόντους με 7/7 βολές, 9/11 δίποντα, 13 ριμπάουντ (6-7), 1 ασίστ, 1 block και… 41 αξιολόγηση!

Η αμυντική του παρουσία ήταν τόσο αισθητή, που η Μπαρτσελόνα κατόρθωνε να πλησιάζει στο σκορ, μόνο όταν ο Τσους Ματέο έπρεπε να του δώσει κάποιες ανάσες.

Έτσι γύρισε στο 34-33 του ημιχρόνου, από το 24-12, έτσι προσπέρασε 55-56 όταν ο Ταβάρες βγήκε για τελευταία φορά από το παρκέ, όταν το σκορ ήταν 50-43!

Μαζί του, ο Κοσέρ με τα μεγάλα σουτ, ειδικά στην τελευταία περίοδο που πέτυχε 8 από τους 17 πόντους του.

Η Ρεάλ πήρε 10 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από την Μπαρτσελόνα, που δεν είχε σκορ από το ζωγραφιστό.

Ο Μίροτιτς πέτυχε 14 πόντους, αλλά με 6/6 βολές, 1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, ο Έξουμ είχε 13 πόντους και ο Νικ Καλάθης πάλεψε με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ 2 ασίστ.

Η Ρεάλ νίκησε για τέταρτη φορά στους πέντε τελευταίους αγώνες την Μπαρτσελόνα, από τον Μάιο και τον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague κι έπειτα!

Κι όλα αυτά χωρίς τον Πάμπλο Λάσο, που βρέθηκε την Κυριακή στο γήπεδο και πανηγύρισε το Πρωτάθλημα και με τραυματίες τους Ράντολφ, Γουίλιαμς-Γκος, Τόμπκινς και τιμωρημένο τον Ερτέλ!

Μάλιστα στην απονομή, ο Σέρχιο Γιουλ, παρέδωσε το τρόπαιο στον προπονητή του κι ο Πάμπλο Λάσο το σήκωσε, σε μια πολύ όμορφη στιγμή!

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Το απίθανο καλάθι του Γιουλ και το χειροκρότημα του Αντσελότι (vids)

Οι τροπαιούχοι και οι διεκδικητές όλων των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων – Ο απόλυτος οδηγός