Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στην ημιτελική φάση της Basket League σημείωσε το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε 87-73 της ΑΕΚ.

Με ένα ροτέισον 7-8 παικτών η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε την αρχή για να κλείσει ραντεβού κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Η ΑΕΚ πλήρωσε την κακή εμφάνιση του Ακίλ Μίτσελ, όμως, πέραν ενός ξεσπάσματος ήταν μέτρια και θα πρέπει να αλλάξει αρκετά για να ισοφαρίσει τη σειρά στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (27/4, 19:15).

Ο Μάρκουν Ντένμον είχε 29 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Σιλβέν Φρανσίσκο 15π., ο Μίρο Μπίλαν 11π.-11ρ. και ο Δημήτρης Μωραΐτης 11π.-7ρ.

Στον αντίποδα, ο Δημήτρης Φλιώνης είχε 17π.-8ρ. και ο Κένι Γουίλιαμς 17π.

Το Περιστέρι μπήκε φορτσάτο (24-13) και το καλό νέο ήταν ο Μάρκους Ντένμον έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι έβαλαν 27 πόντους.

Το 47-28 στα μέσα της δεύτερης περιόδου προανήγγειλε ίσως μία εύκολη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, λίγα λεπτά αφότου ο Ηλίας Καντζούρης χρεωθεί με τεχνική ποινή.

Ακολούθησε επιμέρους 13-33 για την ΑΕΚ, η οποία προσπέρασε 59-56, δείχνοντας ικανή να κάνει το break, προτού οι γηπεδούχοι ισορροπήσουν την κατάσταση.

Το καλάθι ψυχολογίας του Φρανσίσκο για το 72-65 στο 33′ γύρισε τον διακόπτη υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73