Τη τρίτη του νίκη στη EuroLeague πέτυχε ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια στην παράταση με 88-85 στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” του Ντέγιαν Ράντονιτς πέτυχαν το 1/2 στα εντός έδρας ματς αυτής της “διαβολοβδομάδας”, επικρατώντας της Βίρτους Μπολόνια με 88-85 στην παράταση, σβήνοντας την βαριά ήττα στην Πόλη.

Για τους νικητές, ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν απολαυστικός. Δίπλα του ο Νέιτ Γουόλτερς με 18 πόντους. Λι και Μπέικον είχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Σέμι Οτζελέγε με 19 πόντους πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση στη διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Μαμ Τζαϊτέ με 20π., έχοντας μαζέψει και 10 ριμπαόυντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο ΟΑΚΑ με τον Γουόλτερς να συμβάλλει τα μέγιστα και στις δυο πλευρές του παρκέ. Χάκετ και Τζαϊτέ είχαν απαντήσεις για τη Βίρτους για το 6-6 μετά από 3:30 αγωνιστικά λεπτά. Έκτοτε οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς σκορ εντός παιδειάς για οκτώ λεπτά(!) με τα προβλήματα στο παρκέ να έχουν κάνει από νωρίς την εμφάνισή τους.

Ο Λι έδωσε ενέργεια στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού αλλά με 3/15 σουτ και επιμέρους σκορ 12-21 η ομάδα του Σκαριόλο είχε τον έλεγχο στο ΟΑΚΑ.

Βελτιωμένο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το “τριφύλλι” με ένα σερί 11-7 και πίεση στην άμυνα κατάφερε να “σβήσει” το προβάδισμα των Ιταλών και να μειώσει στους 3 (23-28, 12:30′). Οτζελέγε και Λούντμπεργκ (15 πόντους από τους 20 συνολικά της 2ης περιόδου) ήταν εκείνοι που έκαναν τη μεγαλύτερη “ζημιά” στην μπασκέτα του Παναθηναϊκού, ωστόσο κατάφερε να μείνει κοντά για να πάει στα αποδυτήρια στο -3 (38-41).

Στην επανάληψη η ευστοχία των Ιταλών, που σούταραν με 46,4% πίισω από τα 6,75 τους κράτησαν σε απόσταση… ασφαλείας από το σύνολο του Ράντονιτς, το οποίο είδε τη Βίρτους να ξεφεύγει με +8 (45-53 στο 25′).

Με την τριάδα Γουίλιαμς, Λι, Γουόλτερς ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με το τρίποντο του τελευταίου 2:38 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου να σημάνει το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού στο σκορ 56-55!

Η τρίποντη… ραψωδία των “πράσινων” συνεχίστηκε και με το ΟΑΚΑ να έχει πάρει… φωτιά και το σκορ να διαμορφώνεται ως 67-62 στο 30′.

Ο Τζαϊτέ έβαλε “φρένο” στο “πάρτι” των “πράσινων” μειώνοντας στους τρεις (68-71) με 5′ στο ρολόι για το φινάλε, κάνοντας ξανά τον αγώνα ντέρμπι.

Με τους γηπεδούχους να “πληρώνουν” την ολιγωρία τους στην άμυνα η ομάδα της Μπολόνια με 7-0 βρέθηκε μπροστά στο σκρο (74-76), αλλά ο Λι έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (76-76). Ο ίδιος μετά από υποδειγματική άμυνα των γηπεδούχων στην τελευταία δεύτερα, σούταρε από τη μία μπασκέτα στην άλλη, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με το καλάθι του Χάκετ να διαμορφώνει το 80-83 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Μπέικον απάντησε με το έμμεσο τρίποντο, ενώ ο “καυτός” Γουίλιαμς έφερε ξανά μπροστά το “τριφύλλι” με 86-85 στην κόψη του ξυραφιού…

Από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Μπέικον έκανε το 2/2 και “σφράγισε” την “πράσινη” νίκη με 88-85!

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 κ.α., 88-85 παρ.