Με δύο μεγάλα σουτ του Άντονι Κάουαν και του Τζο Γιανγκ ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε την Τετάρτη στην Πολωνία τη Σλασκ Βρότσλαβ με 78-76 στην 5η αγωνιστική του EuroCup.

Αν και πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση στη διοργάνωση και βρέθηκε να χάνει 76-72 στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας, μείωσε πρώτα με τον Γιανγκ στο 76-75 στα 53” και πήρε τη νίκη με το νέο τρίποντο του Κάουαν, 1,2 δεύτερα για το τέλος, κι ενώ ο Μόργκαν έχασε το τελευταίο σουτ για τη Σλασκ.

Απέναντι σε μια ομάδα που είχε μόνο ήττες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της διοργάνωσης, ο Προμηθέας πήγε να βγάλει τα μάτια του, όμως στο τέλος, έκανε αυτό που έπρεπε για να βελτιώσει σε 4-1 το ρεκόρ του!

Ο Γιανγκ (20π.), ο Κουλμπόκα (19π.) ο Γκίκας (10π.) και ο Κάουαν (9π.) οδήγησαν την ελληνική ομάδα στην επικράτηση αλλά η εμφάνισή της, πρέπει να γίνει μάθημα για τη συνέχεια, ώστε να μην στραβοπατήσει σε “εύκολες” έδρες, ενώ ήδη έχει καταγράψει πορεία-πρωτιάς στον Β’ όμιλο του EuroCup.

Από την αρχή του αγώνα η ελληνική ομάδα έμοιαζε να μην είναι καλά, να κάνει λανθασμένες επιλογές, βεβιασμένα σουτ, με αποτέλεσμα να χάσει τις 9 από τις πρώτες 11 προσπάθειές της, μετά από επτά λεπτά αγώνα.

Ο Ντάγκουμπιτς έδωσε κάποια πνοή στο τέλος, με τον Προμηθέα να μειώνει 18-14 στο δεκάλεπτο.

Μετά από 1,5 λεπτό στη β΄ περίοδο οι Πολωνοί έφτασαν στο +10 (24-14) και το τάιμ άουτ απέδωσε καρπούς.

Τζόε Γιανγκ και Αρνόλντας Κουλμπόκα πέτυχαν τους 17 επόμενους πόντους της ομάδας τους, με τον Προμηθέα να προσπερνάει, 29-28 και 31-30, πριν φτάσει στο 33-30 με καλάθι του Κάουαν.

Η κακή άμυνα όμως, οι αργές επιστροφές, έκαναν πάλι την εμφάνισή τους και με 12-0 στα τελευταία 2:45 αγώνα η Σλασκ πήγε στα αποδυτήρια με +9, 42-33.

Το χειρότερο από όλα, κι από την εμφάνιση, έως εκείνη τη στιγμή του Προμηθέα, είναι ότι είχε δώσει “αέρα” στη Σλασκ Βρότσλαβ, που είχε αυτοπεποίθηση, ρυθμό και συνέχισε να του κάνει τη ζημιά, κυρίως μέσα από τη ρακέτα του.

Αστοχη από μακριά, η πολωνική ομάδα δεν αγχώθηκε, πατούσε συνεχώς στο ζωγραφιστό και με την καλή της άμυνα, ωθούσε τους Πατρινούς σε λάθη.

Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από 6 πόντους στην τρίτη περίοδο και στο τέλος, της, όπως και σε εκείνη του β’ δεκαλέπτου, η Σλάσκ έφυγε πάλι με 12 πόντους, 62-50.

Ο Προμηθέας βρήκε στο τέλος, αυτό το καλό διάστημα που χρειαζόταν, με τον Γκίκα και τον Κουλμπόκα να τον βάζουν πάλι στο παιχνίδι και να επιστρέφει δυναμικά στο τέλος. Με 53” για το τέλος, ο Γιανγκ μείωσε στον πόντο, 76-75 κι ήλθε το τρίποντο του Κάουν στο 1,2 για το τέλος για να τον “λυτρώσει”.

Ο Μόργκαν προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως ήταν άστοχος κι η ομάδα του Γιατρά έφυγε από την Πολωνία με την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες του ομίλου.

Tα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

EuroCup 2022-23: Οι κατατάξεις στους δύο ομίλους

EuroCup 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα