Ο ΠΑΟΚ “λύγισε” στις λεπτομέρειες κόντρα στη Σάσαρι για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League με 82-78.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη “έπεσε” στο 1-3 μετά από ήττα στη Σαρδηνία από την Ντιναμό Σάσαρι που πέτυχε την πρώτη της νίκη (1-3).

Ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει εύκολα τη Σάσαρι στη Θεσσαλονίκη με 88-68 στον αγώνα του πρώτου γύρου, όποτε έχει τη διαφορά με το μέρος του.

Οι Τζέιλεν Ράιλι (20π.), ο Τζέιλεν Χαντς (19 π) και Πόλι (15π) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ανατροπής στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Ο Χρήστος Σαλούστρος είχε 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους νικητές ο Ελμάντας Μπέντζιους είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο ΝτεΣόν Στίβενς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζέραλντ Ρόμπινσον μέτρησε 14 πόντους και 6 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η Σάσαρι με τη δύναμη του κόσμου της στο “Palasport Roberta Serradimigni” κράτησε στο μηδέν για 3′ τον ΠΑΟΚ(5-0).

Ο Ρένφρο έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία για το 7-7, ενώ το τρίποντο του Ράιλι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (9-10). Τζόουνς και Ρόμπινσον βγήκαν μπροστά για τους Ιταλούς με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-14.

Τα συνεχόμενα λάθη των “ασπρόμαυρων” στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσε στη Σάσαρι προβάδισμα 9 πόντων (26-17). Με το μομέντουμ να έχει περάσει στους γηπεδούχους το σερί 6-0 έφερε τον ΠΑΟΚ στο 33-19, 4:30′ πριν το ημιχρονο. Χαντς και Ρένφρο έβαλανα ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι αλλά τελικά πήγαν στα αποδυτήρια στο -10, χάρη στο μπάζερ μπίτερ του Ρόμπινσον (40-30).

Βελτιωμένο το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη στην επιστροφή, με τον Σαλούστρο να κάνει καλή δουλειά στα ριμπάουντ και τον Πόλι να σκοράρει 15 από τους 25 συνολικά πόντους της περιόδου για τον ΠΑΟΚ, κατάφερε να μειώσει στους 8 στο 30′ (63-55)

Σε ένα τρομερό τετράλεπτο στο τελευταίο δεκάλεπτο ο “Δικέφαλος” “‘εσβησε” τη διαφορά με τη Σάσαρι κι έφτασε σε απόσταση… αναπνοής (66-65 στο 34′). Με 7-1 οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά (73-66 36′), όπου επικρατούσε νευρικότητα και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Ράιλι και Χαντς κράτησαν ζωντανούς τους “ασπρόμαυρους” στην εκπνοή (75-73) 1:50 πριν από το φινάλε στη Σαρδηνία. Από τη γραμμή των ελευθέρων βολών κρίθηκαν οι τελευταίες επιθέσεις για τις δυο ομάδες με τον Χαντς να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο 30″ για το τέλος (79-78).

Το λάθος του Νίκολιτς, διαδέχθηκε εκείνο του Σαλούστρου, και οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να πάρουν την πρώτη τους νίκη με 4/4 βολές για το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78.