Την πρώτη του νίκη στον όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε την Τρίτη (12/11) ο ΠΑΟΚ με 95-91 επί της ιταλικής Μπρίντιζι στο PAOK Sports Arena!

Η τριάδα Άνταμ Σμιθ (27π.), Άαρον Μπεστ (19π.) ΤζεΚουάν Λιούις (19π.) αποτέλεσαν την αιχμή της ομάδας του Κώστα Χαραλαμπίδη, ενώ ο Ζέιν Νόουλς (11π., 5 ριμπ., 2 κλ) ήταν καταλυτικός ειδικά στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ μπαίνει πλέον πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση, μολονότι προτεραιότητά του είναι να στρώσει η ομάδα, που ας μην ξεχνάμε, ότι προερχόταν από τοκ στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου το προηγούμενο Σάββατο αποκλείστηκε από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων!

Με αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, οι δύο ομάδες έδιναν περισσότερο βάρος στο επιθετικό τους κομμάτι. Σκόραραν καλά και πολύ στην Α’ περίοδο (23-23) και με αρκετές επιθέσεις κοντά στο καλάθι.

Οι Ιταλοί μάλιστα, προσπαθούσαν να εκδηλώσουν την επίθεσή τους κάτω από τα πρώτα δέκα δευτερόλεπτα, σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Με τον Σμιθ (10 π. στην Α’ περίοδο) να δίνει τη σκυτάλη στον Μπεστ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 29-23 μετά από 2:25 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Μπρίντιζι επέστρεψε άμεσα και προσπέρασε 45-41, πριν ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο, 45-45.

Το χειρότερο για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη, ήταν τα 3 φάουλ του Μαργαρίτη από το ημίχρονο, καθώς χρεώθηκε νωρίς στη Γ’ περίοδο με 4ο, ενώ τα 4 έφτασε στο 25:00 και ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

Για αυτό η Μπρίντιζι κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ στο δεύτερο μισό, ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δυνατός σε σύνολο και επιθετικά.

Η Μπρίντιζι προηγήθηκε με 59-52 με 5:44 για τα 30:00 όμως τα τρίποντα του Άαρον Μπεστ σε συνδυασμό με προσωπικές ενέργειες του Άνταμ Σμιθ (4π και 1 ασίστ) ώθησαν τον ΠΑΟΚ σε 12-0 σερί!

Προσπέρασε 64-59 με 3:25 αλλά πάλι στο τέλος, το ματς ήρθε στα ίσια και οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα στην εκπνοή, 72-70 με βολές του Έιντριαν Μπανκς.

Ο πρώτος σκόρερ του ιταλικού πρωταθλήματος φέτος (με 20,3 πόντους) είχε μόλις 3 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο, όμως πέτυχε 9 στη Γ’ περίοδο κάνοντας μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Το 5ο φάουλ και η τεχνική ποινή στον Μαργαρίτη, έφεραν την Μπρίντιζι στο +6, 81-75 με 5:45 για τη λήξη, όμως ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε! Ο Νόουλς έδωσε και κέρδισε πολλές μάχες παλεύοντας μόνος του στις δύο ρακέτες και ο Σμιθ με τον Λιούις γύρισαν το μομέντουμ και το ίδιο το ματς!

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 95-88 με 10-2 επιμέρους στο τελευταίο τρίλεπτο καθώς η σωστή του διαχείριση του χάρισε την πρώτη του νίκη με το τελικό 95-91!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91