Με ρεκόρ τριπόντων η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (9-5) νίκησε άνετα με 98-69 τον Ερυθρό Αστέρα (5-11) στον πρώτο αγώνα της 16ης αγωνιστικής της Euroleague το βράδυ της Τρίτης (22/12).

Ο Κέι Σι Ρίβερς είχε 7/8 και με 23 πλησίασε στον έναν πόντο το ατομικό του ρεκόρ, ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε 16/26.

Δίχως τον Τζόρνταν Λόιντ, ο Ερυθρός Αστέρας θα είχε τύχη μόνο εάν έπαιρνε κάτι περισσότερο από την άμυνά του, ωστόσο η παραγωγικότητα των γηπεδούχων προδίδει την κακή απόδοση των Σέρβων και σε αυτό το κομμάτι του αγώνα.

Η Ζενίτ έκανε το… τέλειο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 18 πόντων, 30-12, χάρη στο 4άλεπτο για την ολοκλήρωσή του όπου έκανε επιμέρους σκορ 14-1.

Σε αυτήν την περίοδο οι Ρώσοι είχαν 11/12 σουτ (7/8 διπ., 4/4 τριπ.) με τον Κέβιν Πάνγκος να έχει ήδη 15 πόντους από 2/2 διπ., 3/3 τριπ., 2/2 βολές.

Ο Καναδός είχε πιο πολλούς πόντους από όσους, όλος ο Ερυθρός Αστέρας, στο πρώτο δεκάλεπτο!

Σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, πέτυχε άλλους δύο αφού δεν χρειάστηκε να πάρει επιθέσεις.

Η διαφορά έφτασε έως τους 24 πόντους (40-16 και 43-19) με 5:23 για το ημίχρονο, όπου ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να συνέρχεται. πρώτα από όλα έπαιξε καλά στην άμυνα, απέφυγε τα λάθη στην επίθεση και μπαίνοντας στην αντίπαλη ρακέτα έκανε το δικό του επιμέρους 18-5 για να μειώσει 48-37 στο ημίχρονο.

Αρχικά έδωσε την υποψία του επερχόμενους… ντέρμπι, όμως ο Κέι Σι Ρίβερς με 3/3 τρίποντα στην τρίτη περίοδο έβαλε τα πράγματα… στη θέση τους. Η Ζενίτ έφτασε πάλι στο +21 (63-42) πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 69-54.

Ο Ρίβερς συνέχισε το “βιολί” του από τα 6.75, έφτασε τα επτά συνεχόμενα εύστοχα, κι η διαφορά πάτησε τους 30 πόντους, 90-60. Ήδη η Ζενίτ με 15 τρίποντα είχε καταρρίψει το ρεκόρ με τα πιο πολλά εύστοχα σε έναν αγώνα της, και έμεναν 4:26 για τη λήξη!

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 33 πόντοι (93-60) για τη Ζενίτ που κινείται σε τροχιά τετράδας κι υπολείπεται δύο αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54 98-69