Μια ακόμα ήττα στον όμιλο του Basketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι και μάλιστα εντός έδρας με 76-79 από τη γαλλική Στρασμπούρ και πλέον απομακρύνεται η πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης.

Μολονότι γύρισε από εις βάρος του διαφορά 20 πόντων με πολύ καλό τελευταίο 15λεπτο, το Περιστέρι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ενώ ισοφάρισε 76-76 με τον Στίβεν Γκρέι (18π.) ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε το μακρινό σουτ κι οδήγησε το Περιστέρι στην επιστροφή από το 35-55, δέχθηκε καθοριστικό καλάθι από τον Τζέφερσον στα 12 δεύτερα, για το 76-79. Ο Χάροου έχασε το τρίποντο, όπως κι ο Μπουρούσης άλλο ένα στα 4 δέκατα για το τέλος.

Εκτός από δύο δικές του νίκες στους ισάριθμους αγώνες που απομένουν στον όμιλο, το Περιστέρι θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων ώστε να περάσει ως δεύτερο του ομίλου.

Το Περιστέρι χρειάστηκε μόλις 2:24 στην πρώτη περίοδο για να κάνει με σερί 10-ο το 8-17, 18-17 και να δώσει την εντύπωση ότι βρίσκει ρυθμό.

Έχει όμως τόσες αδυναμίες που απέναντι σε μια ομάδα που ουδόλως του ταιριάζει, έχασε σύντομα το πάνω χέρι. Πολλά λάθη, πολλά χαμένα ριμπάουντ κι οι Γάλλοι που σούταραν ούτως ή άλλως καλύτερα, έκαναν εννέα επιπλέον επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο!!! Για αυτό και το 43-33 υπέρ τους στο ημίχρονο, μόνο έκπληξη δεν ήταν, με τον Γουέινραϊτ να έχει ήδη 15 πόντους και τον Κόλσον 11.

Εάν δεν έκανε ο Βασιλόπουλος το καλό β’ δεκάλεπτο με 7 από τους 10 πόντους ημιχρόνου του, δηλαδή, η διαφορά μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερη!

Με κεκτημένη ταχύτητα, η Στρασμπούρ άρχισε την τρίτη περίοδο με 12-2 και έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους, 55-35!

Εκεί άρχισε σιγά-σιγά η αντεπίθεση του Περιστερίου, το οποίο επιτέλους βρήκε ένα σχήμα για να μπορεί να βγάλει άμυνες, να τρέξει και να βρει σκορ.

Με αιχμή τον Στίβεν Γκρέι και παίκτη κλειδί τον Χρήστο Σαλούστρο, η διαφορά άρχισε να πέφτει κι έφτασε στους 6 μετά από 30 λεπτά αγώνα, 58-64.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κάλυψε τους 18 από τους 20 πόντους στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, όταν πια έφτασε στο καλάθι 62-64.

Η διαφορά έφτασε στον πόντο, 68-69 και μολονότι η ελληνική ομάδα έμεινε 4 λεπτά χωρίς πόντους, με την ενέργειά της στην άμυνα, έμεινε κοντά.

Το παιχνίδι πλέον παιζόταν στα ίσια κι ο Στίβεν Γκρέι ισοφάρισε ξανά 76-76 με τρίποντο στα 44 δευτερόλεπτα.

Όμως ο Τζέφερσον πέτυχε το καθοριστικό καλάθι του αγώνα για το 79-76 της Στρασμπούρ. Ο Χάροου έχασε το τρίποντο στην επίθεση του Περιστερίου και στα 4 δέκατα που περίσσεψαν για μια ακόμα ευκαιρία, ήταν σειρά του Μπουρούση να αστοχήσει.

Ο Μάρβιν Τζόουνς (κεντρική φωτογραφία) είχε 13 πόντους – 12 ριμπάουντ για το Περιστέρι, 12 πρόσθεσε ο Κρόκετ, που είχαν καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν αρκούσε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79