Αν και ζορίστηκε για τα καλά από το Βέλγιο η Σλοβενία “καθάρισε” στην τελευταία περίοδο, νίκησε με 88-72 και προκρίθηκε στους “8” του Eurobasket 2022, στο Βερολίνο.

Εκεί που θα αντιμετωπίσει, την Τετάρτη, τον νικητή του αγώνα Ουκρανία-Πολωνία που παίζουν την Κυριακή.

Η ομάδα του Σέκουλιτς, ή μάλλον, του… Λούκα Ντόντσιτς, βρέθηκε πίσω στο σκορ, 63-64 με 9:09 για το τέλος και μετά το 65-65, έκανε σερί 17-0 για να ξεφύγει με 82-65 στο 36′ και να αισθανθεί επιτέλους, ασφαλής!

Ο Ντόντσιτς πέτυχε 35 πόντους, με 7/15 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9/10 βολές, είχε 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ λογομαχούσε όλη την ώρα με τον Ντάριο Τζέρτζια, προπονητή του Βελγίου –που διαρκώς διαμαρτυρόταν στους διαιτητές- κι ήταν το πρόσωπο ενός ακόμα αγώνα.

Πέτυχε 11 πόντους στην Α’ περίοδο, 5 στη Β’, 12 στη Γ’ και άλλους 7 στην τελευταία.

Δέχτηκε δε και δύο αγκωνιές από τον Κέβιν Τούμπα προς το τέλος!

Το Βέλγιο έκλεψε την παράσταση για 32 λεπτά, με το ομαδικό του μπάσκετ, με την προσήλωσή του στο στόχο,, αλλά στα κρίσιμα, τη μοναδική φορά που πέρασε μπροστά στο σκορ έπαθε black out και χρειάστηκε έξι λεπτά για να σκοράρει ξανά!

Είχε 5/11 τρίποντα στην Α’ περίοδο, 8/20 στο ημίχρονο, αλλά τελείωσε με 11/35 καθώς όσο μειωνόταν ο χρόνος, τόσο περισσότερο “ζύγιζε η μπάλα”.

Ο Εμανουέλ Λεκόμτ είχε 16 πόντους, ο Αντουάν Ζιλέ 15 και 10 ριμπάουντ.

Πλην του Ντόντσιτς, ο Πρέπελιτς πέτυχε 13 πόντους, έξι εκ των οποίων στο 17-0 σερί, στους 12 έφτασε ο Τόμπι, που ακόμα ταλαιπωρείται από τραυματισμό και άλλους 11 ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-41, 63-60, 88-72