Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε στο “Δ. Τόφαλος”από την τουρκική Τουρκ Τέλεκομ με 98-83 στο ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου για την 6η αγωνιστική του EuroCup.

Στην τελευταία εμφάνιση του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του Προμηθέα, οι Αχαιοί γνώρισαν την ήττα στο ντέρμπι κορυφής του 2ου Ομίλου στο EuroCup με 83-98.

Πλέον οι Τούρκοι έχουν ρεκόρ 5-1 και μοιράζονται, μαζί με την Γκραν Κανάρια, την πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου, ενώ οι Πατρινοί “έπεσαν” στη δεύτερη θέση με 4-2.

Αυτή ήταν η 11η σερί νίκη της Τουρκ Τέλεκομ που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον πρώην παίκτη του Προμηθέα, Τζέριαν Γκραντ (18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ). 24 πόντους με 7/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα είχε ο Άξελ Μποτέιγ.

Από τους ηττημένους η 30άρα του Γιανγκ δεν ήταν αρκετή, ενώ 19 πόντους με 7 ριμπάουντ είχε ο Κουλμπόκα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Κουλμπόκα και Γιανγκ πρόσφεραν επιθετικά στον Προμηθέα στην εκκίνηση της αναμέτρησης (5-8), ωστόσο η προβληματική άμυνα των Πατρινών έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να “τρέξουν” ένα σερί 10-0 (5-18, 6′).

Με τους ίδιους σκόρερ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους αλλά ο πρώην παίκτης τους, Τζέριαν Γκραντ τους έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στο ζωγραφιστό με (10 πόντους σε ένα δεκάλεπτο) για το 17-27 στο 10′.

Η απάντηση των Αχαιών δεν άργησε να έρθει, αφού με ένα δικό του 10-2 μείωσαν στην απόσταση ενός καλαθιού μέχρι το 13′ (27-29). Ο Τανούλης μπήκε στην εξίσωση του Προμηθέα, ωστόσο οι Ερντέν και Τζόουνς στην άλλη πλευρά του παρκέ κρατούσαν σε απόσταση… ασφαλείας την Τουρκ Τελεκόμ (30-35 στο 15′).

Κουλμπόκα και Γιανγκ συνέχισαν να τραβούν…μόνοι τους το κουπί για τον Προμηθέα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-44.

Μετά από μία “βροχή” τριπόντων στα πρώτα πέντε λεπτά στην επανάληψη (48-58, 25′), με τον Άξελ Μπουτέιγ να έχει πετύχει μαζεμένους 12 πόντους(!), Κάουαν και Σίμπσον συνέβαλαν στην προσπάθεια των Πατρινών με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 63-69.

Πέντε λεπτά ακόμη διήρκησε η αντίσταση του Προμηθέα, καθώς το ρεσιτάλ του Τζόουνς στα τελευταία λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (69-85) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, απομακρύνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων για την ανατροπή.

Ο Γιανγκ συνέχισε να “παλεύει” για την ομάδα του Μάκη Γιατρά αλλά η νίκη ανήκε στην Τουρκ Τέλεκομ με το τελικό 83-98.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 36-44, 63-69, 83-98.