Στη χειρότερη φετινή του βραδιά ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη συντριβή εντός έδρας από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-66 στην 28η αγωνιστική της Euroleague.

Κι όχι επειδή ήταν η τέταρτη σερί ήττα του και  έκτη στους επτά τελευταίους αγώνες του στη Euroleague, όπου υποχώρησε στο 14-14 την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 19-9.

Ήταν ο τρόπος, καθώς η ΤΣΣΚΑ φαινόταν σε όλη τη διάρκεια του ματς πολύ πιο δυνατή, πιο έξυπνη, πιο αποτελεσματική και πιο αποφασισμένη και δεν ίδρωσε για να φτάσει στην τεράστια σε έκταση νίκη.

Ειδικά στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει εγκαταλείψει τον αγώνα, σε εικόνα που δεν είχαν ξαναδεί οι θεατές στην εξέδρα του ΟΑΚΑ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός (19-17) σε έναν διαγωνισμό ταχύτητα και σκορ μεταξύ των δύο ομάδων, όμως σιγά-σιγά η ΤΣΣΚΑ έγινε πιο σκληρή κι εκμεταλλεύτηκε τις βασικές αδυναμίες του.

Γρήγορη, προσπαθώντας πάντα να προλάβει τις επιστροφές του Παναθηναϊκού, βρήκε πολλά καλάθια σε ανοιχτό γήπεδο και με 12-0 σερί σε τρία λεπτά προσπέρασε με 29-19. Η διαφορά έφτασε στο +16 (40-24) για την ομάδα του Ιτούδη μετά από 14 λεπτά αγώνα!

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο αποφάσισαν κάποια στιγμή να γίνουν κι εκείνοι πιο επιθετικοί στην άμυνα, να κυνηγήσουν φάσεις, ριμπάουντ και άμυνες και έτσι η ελληνική ομάδα μάζεψε τη διαφορά στους δέκα πόντους, 38-48 στο ημίχρονο.

Όμως το μονοδιάστατο επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού εκτέθηκε στην τρίτη περίοδο, αφού δεν αρκούσε ο Καλάθης, άντε κι ο Τόμας, για να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πάτησε το γκάζι κυρίως με τον Μάικ Τζέιμς και την -προφανώς- σαφή οδηγία του Ιτούδη για γρήγορες επιθέσεις ειδικά μετά από τα άστοχα σουτ του Παναθηναϊκού που.. ήταν και πολλά!

Ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού οδήγησε ξανά την ΤΣΣΚΑ σε σημαντική διαφορά με το σκορ στο 57-39 μετά από 24:20 αγώνα και μαζί με τον Κάιλ Χάινς ήταν οι “στυλοβάτες” της.

Ο Πιτίνο άλλαξε τελείως τη λογική, έβαλε ψηλή πεντάδα κυρίως αθλητική και δυνατή με μοναδικό γκαρντ τον Ράις. Προσωρινά ο Παναθηναϊκός είδε αποτέλεσμα. Επιτέλους κέρδιζε ριμπάουντ (κυρίως με τον Γουέσλι Τζόνσον) κέρδισε μάχες στην αντίπαλη ρακέτα, κέρδισε φάουλ και μείωσε με 9-2 στο 48-59.

Πάνω που αναθάρρησε, οι καίριες ασίστ του Τζέιμς στον Χίλιαρντ πρόσφεραν στην ΤΣΣΚΑ δύο ελεύθερα τρίποντα και κυρίως… εύστοχα για το 48-65 πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-65.

Το νερό είχε κυλήσει στο αυλάκι για την ομάδα του Ιτούδη που επί 30 λεπτά, γνώριζε πώς θα φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ. Η διαφορά πήγε στους 20 πόντους (71-51) με 8:10 για τη λήξη κι έφτασε στους 24 (80-56) με 05:18 για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να εγκαταλείπει τον αγώνα τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ δεν τραβούσε το πόδι από το γκάζι. Για αυτό η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (89-58 στο 37:10) σε μια απίστευτη εικόνα, σπάνια, αν όχι πρωτοφανή στην ιστορία του, τουλάχιστον τα 25 τελευταία χρόνια στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97

Δείτε τη photo gallery του αγώνα:

EuroLeague 2019-2020: Η Βαθμολογία

EuroLeague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Δημήτρης Ιτούδης: Είχαμε τη νοοτροπία που θέλουμε!

EuroLeague: “Βουνό” το πρόγραμμα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Καλάθης: Πέρασε τον Διαμαντίδη κι είναι πρώτος πασέρ του Παναθηναϊκού στη Euroleague (video)

Ο Πασκουάλ χάλασε το πάρτι γενεθλίων του Σάρας, κι η Ζενίτ 76-75 τη Ζαλγκίρις στην παράταση!