Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, μετά την ήττα από τη Βαλένθια (94-91) για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, στάθηκε στην ευκαιρία που είχε το “τριφύλλι” να πάρει τη νίκη.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Μαυροβούνιος τεχνικός:

“Συγχαρητήρια στη Βαλένθια για τη νίκη. Μπορώ να πω ότι ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου και στην αρχή του δεύτερου κάναμε πολλά λάθη.

Η Βαλένθια έπαιξε εξαιρετικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και εμείς αρκετά κάναμε λάθη.

Στα τελευταία εφτά λεπτά της κανονικής διάρκειας παίξαμε πολύ καλύτερα αμυντικά και είχαμε μια καλή ευκαιρία να κερδίσουμε στο τελευταίο σουτ.

Στην παράταση επίσης είχαμε μια πολύ ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, σε κάποιες λεπτομέρειες, όπως ένα άστοχο σουτ ή ένα χαμένο ριμπάουντ δεν μας το επέτρεψαν.

Συγχαρητήρια και πάλι στη Βαλένθια για τη νίκη της και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους μας για την υποστήριξή τους”.

Από πλευράς του ο Ντέρικ Γουίλιαμς είπε στην κάμερα της NOVA:

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Όταν κρίνεται στην παράταση πάντα υπάρχει κούραση. Βρεθήκαμε σε μια τρύπα, προσπαθήσαμε να βγούμε από αυτή, ήμασταν πίσω με 15 πόντους. Γυρίσαμε το παιχνίδι, πήγαμε στην παράταση, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.

Δεν αρχίσαμε καλά στην παράταση. 2-3 επιθέσεις μας τις σταμάτησαν, εμείς δεν καταφέραμε να σταματήσουμε κάποιες σημαντικές επιθέσεις τους και κάπως έτσι κύλησε το παιχνίδι.

Μας βοήθησε πολύ ο κόσμος στο παιχνίδι. Ο κόσμος έδωσε επιπλέον πάθος και ενέργεια. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι την Παρασκευή και ελπίζουμε να είναι μαζί μας ξανά”.

Τέλος, ο άμεσος συνεργάτης του Ντέγιαν Ράντονιτς, Γιώργος Βόβορας δήλωσε:

“Η Βαλένθια είναι ομάδα που αλλάζει τα σχήματα με Κλαβέρ και Ντούμππλιεβιτς. Έβαλε πίεση στο ριμπάουντ και έπρεπε να παίξουμε με αλλαγές. Τα ριμπάουντ είναι που κρίνουν το παιχνίδι και αυτό μας κόστισε με την Βαλένθια.

Είναι σημαντικό πως παίζουμε στην Ισπανία και έχουμε μια έξτρα μέρα. Όλες οι ομάδες παίζουν με αυτό το ρυθμό και πολλοί παίκτες παίζουν πολλά λεπτά. Πρέπει να ετοιμάσουμε την ομάδα για παιχνίδι με μεγάλη ένταση”.