Επιτέλους χαμογέλασε ο Ντέγιαν Ράντονιτς μετά το 89-65 του Παναθηναϊκού επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν από το -15 του ημιχρόνου (27-42) στο τελικό +24 (89-65), με τον προπονητή τους να δηλώνει στη flash interview μετά τον αγώνα:

“Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Ήμασταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Κάναμε το καλύτερο μας δεύτερο ημίχρονο φέτος”.

Λίγο αργότερα, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου:

“Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κάναμε πάρα πολλά λάθη, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ήταν κακή και η επίθεσή μας.

Γενικά η εικόνα μας ήταν κακή στο πρώτο μισό του ματς αλλά στη συνέχεια παίξαμε εξωπραγματική άμυνα, ενώ επιθετικά κάναμε το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της σεζόν.

Είναι περίεργο το πώς παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο και το πώς παρουσιαστήκαμε στο δεύτερο.

Το πώς αλλάξαμε τα πράγματα, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος που έγινε. Για 20 λεπτά είχαμε ομαδικό πνεύμα, παλέψαμε, βγάλαμε ενέργεια και η γλώσσα του σώματος ήταν πολύ καλή.

Φυσικά πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι και θα δούμε αύριο πώς είναι η κατάσταση μερικών παικτών. Δεν πιστεύω ότι ο Πονίτκα θα είναι έτοιμος, αλλά θα δούμε αύριο το πώς θα είναι”.

Όσο για το έγινε και άλλαξε η εικόνα της ομάδας από ημίχρονο σε ημίχρονο;

“Πρέπει να το αναλύσουμε αυτό, αλλά ελπίζω να κατάλαβαν ότι αν παίξουν όπως στο δεύτερο ημίχρονο θα έχουν τέτοια αποτελέσματα. Αν παίζουν όπως στο πρώτο τότε θα έχουμε δυσκολίες.

Αλλάξαμε προσέγγιση στο ματς και παίκτες όπως ο Καλαΐτζάκης μας έδωσαν ενέργεια στο παρκέ και χαίρομαι για το αποτέλεσμα. Αν δούμε το δεύτερο ημίχρονο όλα είναι ξεκάθαρα. Αλλά πρέπει να δούμε το πρώτο ημίχρονο”.

Ο MVP του αγώνα, Πάρις Λι, είπε:

“Ήταν η άμυνα μας σήμερα. Στα αποδυτήρια στο ημίχρονο ήθελα να βγω πιο δυνατά. Όταν ξεκινάει η προσπάθεια από τον πόιντ γκαρντ ακολουθεί η ομάδα. Πήραμε φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομιλία του κυρίου Παρθενόπουλου στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μας βοήθησε πολύ”.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης δήλωσε:

“Πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Στην επίθεση κυκλοφορούσαμε την μπάλα πολύ καλύτερα από άλλες φορές. Στην άμυνα είχαμε κάποια προβλήματα στην αρχή και η επίθεση μας έδωσε τελικά τη νίκη.

Είχαμε πολύ καλή χημεία και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας”.

Ο κόουτς της Ζαλγκίρις, Κάζις Μακσβίτις, είπε:

“Δεν περίμενα στην καριέρα μου παιχνίδι που η ομάδα μου να είναι στο +15 στο ημίχρονο και να χάσει”.