Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και συνέτριψε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-65 στο ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της EuroLeague!

Η… κυκλοθυμική και διπρόσωπη ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκε στο 8-13 και έσπασε το σερί των τεσσάρων νικών των Λιθουανών που έπεσαν στο 12-9.

Η Ζαλγκίρις ήρθε στην Αθήνα διανύοντας περίοδο φόρμας, με τέσσερις συνεχόμενες νίκες και έξι συνολικά στους επτά τελευταίους της αγώνες, προηγήθηκε με 42-27 στο ημίχρονο, όμως κατέρρευσε στο δεύτερο εικοσάλεπτο, χάνοντας για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν από τον Παναθηναϊκό.

MVP του αγώνα ήταν ο τρομερός Πάρις Λι που έκανε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους (1/2 βολές, 4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ντουέιν Μπέικον (13), Ματέους Πονίτκα (13), Γιώργος Παπαγιάννης (12).

Έπαιξαν και βοήθησαν οι Νέιτ Γουόλτερς και Αρτούρας Γκουντάιτις.

Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις, που παρατάχθηκε χωρίς τους Τάιλερ Κάβανο, Κίναν Έβανς και Αϊζάια Τέιλορ, ήταν ο Ρόλαντς Σμιτς με 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα σε ένα ακόμα ματς, και βρέθηκε πίσω νωρίς με διψήφια διαφορά (4-14).

Οι παίκτες του Ράντονιτς έκαναν ένα γρήγορο σερί 9-0 για το 13-14, όμως η αντίδρασή τους δεν είχε συνέχεια και οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 15 πόντους (27-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο εικοσάλεπτο με 1/8 τρίποντα και 11 ριμπάουντ έναντι 25 της Ζαλγκίρις (τα 11 επιθετικά) που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, έχοντας και τη συμπαράσταση αρκετών φίλων της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του “τριφυλλιού” μπήκαν με διαφορετική νοοτροπία και με το… μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα, με ένα επιμέρους 27-10 (54-52 στο 27′)!

Ο ασταμάτητος Πάρις Λι οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην αντεπίθεση, βγάζοντας τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με τους “πράσινους” της Αθήνας να πετυχαίνουν μέσα σε 7 λεπτά όσους πόντους πέτυχαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!

Έχοντας 7/8 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 64-58 στο 30′, με επιμέρους 37-16 στην τρίτη περίοδο!

Με ένα σερί 10-0 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 16 πόντων (74-58 στο 33′) στη συνέχεια έφτασαν στο +25 (89-64) και όλα τελείωσαν (89-65)!

Επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο: 62-23!

Το κακό νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι ο Πονίτκα αποχώρησε με διάστρεμμα στο 37′ (θα κάνει εξετάσεις).

Στο τελευταίο λεπτό έκανε το ντεμπούτο του στη EuroLeague ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις Κάουνας: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ