Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-68 από την Μπάγερν στο Μόναχο στη 17η αγωνιστική της EuroLeague και ο Ντέγιαν Ράντονιτς μίλησε για την επόμενη μέρα της ομάδας του.

Οι δηλώσεις του Μαυροβούνιου τεχνικού μετά τη νίκη των Βαυαρών:

“Συγχαρητήρια στην Μπάγερν για τη νίκη. Ήταν καλύτεροι από εμάς και έκαναν καλύτερο παιχνίδι. Για 30 λεπτά κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν στη νίκη. Για εμάς το σημαντικό είναι να σηκωθούμε και να παλέψουμε.

Για το πως θα επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στις νίκες: Όπως είπα πρέπει να σηκωθούμε και να παλέψουμε, να βελτιωθούμε και να εμφανιστούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι”.

Για το πώς ένιωσε που επέστρεψε στο Μόναχο: “Πάντα είναι ωραίο να βρίσκομαι εδώ, να βλέπω φίλους και πρόσωπα που ήμασταν μαζί στο παρελθόν”.

Από πλευράς του, ο συνεργάτης του Ντέγιαν Ράντονιτς, Γκόραν Μπόσκοβιτς, είπε στην κάμερα της NOVA:

“Πραγματικά προσπάθήσαμε να αντιδράσουμε μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες είχαν μια επιθυμία, όμως χάσαμε πολλά σουτ, πολλές βολές και αυτό επηρέασε την ψυχολογία μας που δεν είναι σε καλά επίπεδα. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε όμως κάναμε κάποια λάθη που μας κόστισαν.

Ο Ρούμπιτ έπαιξε εξαιρετικά δεν μπορούσαμε να τον σταματήσουμε στο low post. Σκόραρε 23 πόντους και ήταν πρόβλημα για την άμυνά μας.

Πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι στην άμυνα από την αρχή. Είναι καλός παίκτης ο Ρούμπιτ και όταν ξεκίνησε να σκοράρει η ψυχολογία του ανέβηκε. Υπήρχαν στιγμές που μας επηρέασαν, όμως έπρεπε να πιέσουμε περισσότερο στην άμυνα”.

Από πλευράς του, ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού, Νέιτ Γουόλτερς, δήλωσε για την ήττα της ομάδας του:

“Προσπαθήσαμε, παίξαμε σκληρά, όμως δεν εκτελέσαμε καλά. Στην τέταρτη περίοδο ήμασταν πίσω με 12. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις όταν είσαι πίσω με 15-16 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο. Δεν είναι εύκολο να επιστρέφεις μετά από τέτοιο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ρούμπιτ είναι πολύ καλός παίκτης μας χτύπησε στο post παιχνίδι. Έπρεπε να ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα. Στην επίθεση ήμασταν αργοί, δεν βρήκαμε σκορ στο τρανζίσιον. Πρέπει να το δούμμε αυτό πολύ σύντομα και να το διορθώσουμε.

Είχαμε ελεύθερα σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Όλοι έχουμε πίεση προσπαθώντας να διορθώσουμε τα πράγματα. Πρέπει να παίξουμε με αυτοπεποίθηση. Είχαμε 4 νίκες στη σειρά και θεωρώ πως μπορούμε να το ξανακάνουμε. Έχουμε καλή ομάδα. Πρέπει να βελτιωθούμε και για να το κάνουμε πρέπει να μείνουμε ενωμένοι.

Ο κόσμος είναι σπουδαίος, τον είχαμε μαζί μας και τον νιώθουμε μαζί μας. Ελπίζουμε να παίζουμε καλύτερα και να συνεχίσουμε να τους έχουμε μαζί μας”.

GMs EuroLeague: Πρώτο φαβορί για το F4 ο Ολυμπιακός, MVP ο Βεζένκοφ, καλύτερος κόουτς ο Μπαρτζώκας