Τέταρτη σερί νίκη για την Παρτιζάν, που νίκησε και τη Μονακό με 100-80 στην κατάμεστη Stark Arena του Βελιγραδίου, για τη 17η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 8-9 και βλέπει οκτάδα, ενώ το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς έπεσε στο 11-6 και ισοβαθμεί στην κορυφή με Μπασκόνια και Μπαρτσελόνα, που ηττήθηκαν και αυτές απόψε!

Ματίας Λεσόρ (21π., 8ρ.), Κέβιν Πάντερ (19π.), Γιαμ Μαντάρ (15π.) και Ντανίλο Αντζουσιτς (12π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου μέτρησε 9 πόντους με 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Χωρίς τους Τζόρνταν Λόιντ και Αντριέν Μοερμάν, η Μονακό του Σάσα Ομπράντοβιτς. είχε πρώτο σκόρερ τον Έλι Οκόμπο με 17 πόντους, όμως ο Μάικ Τζέιμς ήταν σε κακή βραδιά έχοντας 9 πόντους με 2/12 σουτ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Μετά το αρχικό 0-5 της Μονακό, η Παρτιζάν κυριάρχησε στο παρκέ και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 13 πόντων (24-11) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Μονεγάσκοι ισορρόπησαν τον αγώνα στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω μόνο με έναν πόντο (48-47).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 10-0, προηγήθηκαν με 79-68 και λίγο αργότερα με 90-75 φτάνοντας στην 4η σερί νίκη και στην κατοστάρα (100-80), μέσα σε αποθέωση στην “καυτή” Stark Arena.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80.