Την ήττα με 72-63 γνώρισε ο Ολυμπιακός (15-18) την Παρασκευή (2/4) από τη Ρεάλ Μαδρίτης (19-14) στην Ισπανία για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Αν και χωρίς τον προπονητή της, Πάμπλο Λάσο, ο οποίος ήταν τιμωρημένος και με “οδηγό’ τον Τσους Ματέο, η Ρεάλ έπαιζε για την επιβίωσή της στη μάχη των playoffs και με το δυναμικό της παιχνίδι στην άμυνα επιβλήθηκε.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, συνέβαλε ώστε η διαφορά να ‘ναι πιο μικρή, σε ένα ματς που όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του δυσκολεύονταν να σκοράρουν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αποφασισμένη να χρησιμοποιήσει την άμυνά της για να επιβληθεί στο παρκέ του Wizink Center και φάνηκε από τις πρώτες κι όλας φάσεις.

Με εξαίρεση τον Γιώργο Πρίντεζη ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι και μετά από 5:42 αγώνα το σκορ ήταν 9-2.

Ο Πρίντεζης πέτυχε 7 από τους 11 πόντους του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο με το σκορ στο 20-11, και τον Αργεντινό Γκάμπριελ Ντεκ να έχει 10 πόντους με 5/5 σουτ.

Δείτε τους 7 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη στην πρώτη περίοδο:

Όχι πώς η Ρεάλ έπαιζε δα και θελκτικό μπάσκετ,  άλλωστε στους 20 πόντους του δεκαλέπτου μια ασίστ είχε όλη κι όλη σε απόδειξη προσωπικών προσπαθειών.
Μετά τα 5/16 σουτ της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει άλλες διεξόδους, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πολλά σχήματα, ενώ με τη σειρά του ανέβασε την πίεση στην άμυνα.
Δίχως δίοδο προς το εύκολο καλάθι, με κακό τρίποντο (1/8 στο 20άλεπτο) ο Ολυμπιακός έμεινε στους 26 πόντους στο ημίχρονο.
Η άνοδος του Βεζένκοφ, η παραπάνω συμμετοχή του Σλούκα, έστω στο πεντάλεπτο, έδωσαν την αίσθηση ότι ο Ολυμπιακός θα σταθεί πιο καλά επιθετικά, όταν μείωσε στο 41-33 μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο.
Όμως Τέιλορ και Τόμπκινς απάντησαν ο καθένας με το πρώτο του καλάθι (τρίποντο) στον αγώνα κι η Ρεάλ έκανε 8-0 για το 49-33 με 2:29 για τη λήξη και τον Ολυμπιακό δίχως πόντο για σχεδόν 3,5 λεπτά.
Σε λιγοστές περιπτώσεις μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός πλησίασε τη Ρεάλ, ή για την ακρίβεια κατέβηκε σε μονοψήφια διαφορά.
Η Ρεάλ έφτασε έως το +17, 55-38, ήταν στο 62-46 με 5:49 για το τέλος.
Ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο μάζεψε την τελική διαφορά στους 9, 72-63 σκοράροντας και το τελευταίο καλάθι του αγώνα, ενώ πάλι πολύ θετική ήταν η παρουσία του Λαρεντζάκη με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ κι ενέργεια στην άμυνα.
Πολύ καλή ήταν κι η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη (7π., 3 ασίστ), ο οποίος έπαιξε περισσότερο στο τελευταίο διάστημα που η ελληνική ομάδα περιόρισε τη διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63