Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα θα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο της Euroleague στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού κατάφερε να επικρατήσει της Φενέρμπαχτσε με 82-73, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 19-13 στην πρώτη περίοδο, αλλά ο άσχημος τραυματισμός του Γιαν Βέσελι άλλαξε την εικόνα του αγώνα.

Δείτε την άτυχη στιγμή του Βέσελι:

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να περάσει μπροστά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 25-26.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν όμως και μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά ποτέ τους Καταλανούς. Η ανάπαυλα βρήκε την Μπάρτσα στο +5 (42-47) και διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης με 58-62, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +10 (63-73) και την κράτησε σε αυτό το επίπεδο, παρά το γεγονός ότι η Φενέρ έκανε την τελευταία της προσπάθεια στα τελευταία δύο λεπτά.

Η Μπράντον Ντέιβις όμως είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς έδωσε το τελειωτικό “χτύπημα” στην τουρκική ομάδα, για να επικρατήσει η Μπάρτσα με 73-82.

Κορυφαίος ήταν ο Ντέιβις με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κάιλ Κούριτς σημείωσε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, ο Νίκολα Μίροτιτς σταμάτησε στους 12, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 42-47, 58-62, 73-82