Ρεάλ Κοσέρ

Με τον Φαμπιάν Κοσέρ να σταματά στους 20 πόντους, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 84-74 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και άνοιξε το σκορ στη σειρά των playoffs της EuroLeague.

Πέραν των 20 πόντων (με 4/6 τρίποντα), ο Κοσέρ είχε 8 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε (15π.), Ρούντι Φερνάντεθ (12π. από 4/8 τρίποντα) και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Άνταμ Χάνγκα (11π. αμφότεροι).

Στον αντίποδα, ο Σκότι Γουίλμπεκιν προσέφερε τα περισσότερα (20π.), ο Ρόμαν Σόρκιν ήταν χρήσιμος με 12π., 5ρ., και οι Τζέιμς Νάναλι (11π.), Τζέιλεν Ρέινολντς (10π.) προσπάθησαν.

Η διαφορά στις ασίστ έπαιξε ρόλο (20-12), ενώ ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στο γεγονός ότι η Ρεάλ εκτέλεσε μόλις 6 βολές έναντι 26 της Μακάμπι. Οι μεν τις έβαλαν όλες, οι δε δεν είχαν ούτε 70%. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν 16/29 τρίποντα!

Το δεύτερο ματς στη Μαδρίτη έχει οριστεί για τη Μεγάλη Παρασκευή (22/4) στις 21:45, προτού η σειρά μεταφερθεί στο Τελ Αβίβ.

Ρεάλ-Μακάμπι

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν ζεστός στην αρχή με 2/2 τρίποντα, αλλά η Ρεάλ είχε μεγαλύτερες επιθετικές λύσεις και πήρε ένα μίνι προβάδισμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο +6, χάρη σε τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ στην τελευταία επίθεση.

Ένα τρίποντο του Αλμπέρτο Αμπάλδε έφερε τη Ρεάλ για πρώτη φορά στο +8 και ακόμα ένα του Ρούντι έγραψε το 31-22.

Όταν η Μακάμπι απέκτησε πλουραλισμό στην επίθεση, η διαφορά εκμηδενίστηκε (34-34), αν και οι γηπεδούχοι επανήλθαν με τρία σερί τρίποντα από Φαμπιάν Κοσέρ (2) και Άνταμ Χάνγκα (43-34).

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη Ρεάλ στο +9 και εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με τους τελευταίους μήνες.

Η διαφορά έφτασε στο +11 με τρίποντο του Γκέρσον Γιαμπουσέλε, σε μια χρονική περίοδο όπου ο Τζέιλεν Ρένολντς σημείωσε το πρώτο του καλάθι και, συνάμα, τους επόμενους 10 πόντους της ομάδας του!

Η Ρεάλ, πάντως, είχε διαφορά ασφαλείας. Ο σπουδαίος Γουίλμπεκιν την έριξε στους 5 πόντους με την 6η βολή του σε ισάριθμες προσπάθειες, προτού ο Ρούντι έγραψε 4/7 τρίποντα και την επανέφερε στο +8. Ο Γιαμπουσέλε τον μιμήθηκε και… +11.

Η Μακάμπι ξαναγύρισε στο -5, είχε ευκαιρίες για το -3, αλλά δεν τις εκμεταλλεύθηκε. Το 76-71 στα 02:52 μετατράπηκε σε 84-71 στο 01:06, επομένως το 1-0 ήταν γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-38, 65-56, 84-74