Παρτιζάν Παπαπέτρου 1

Η τρομερή Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε (80-95) για δεύτερη φορά τη Ρεάλ στη Μαδρίτη μέσα σε 48 ώρες, έκανε το 2-0 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο Final-4 του Κάουνας!

Το φινάλε ήταν επεισοδιακό, αφού με το σκορ στο 80-95 με 01:40 για το τέλος, έγινε γενική σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, που προκλήθηκε από ένα “βρώμικο” φάουλ του Γιουλ στον Πάντερ!

Έπεσε πολύ ξύλο και ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε χτύπησε τον Ντάντε Έξουμ ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο!

Οι διαιτητές απέβαλλαν όλους τους παίκτες εκτός από τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Βενσάν Πουαριέ, σφύριξαν τη λήξη του αγώνα με σκορ 80-95 και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια!

Μάλιστα ο Ρούντι αποχώρησε από το παρκέ αγκαλιά με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η τύχη της σειράς θα κριθεί στην αίθουσα του Αθλητικού Δικαστή, που θα αποφασίσει για τις ποινές που θα επιβληθούν στους παίκτες, αλλά και στις ομάδες.

Την Παρασκευή (28/4) θα ανακοινωθούν οι αποφάσεις της EuroLeague.

Δείτε τα σχετικά videos:

Το Game 3 θα διεξαχθεί στην “καυτή” Stark Arena του Βελιγραδίου την προσεχή Τρίτη (2/5, 21:30) και με νίκη η Παρτιζάν θα τσεκάρει το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού της Λιθουανίας!

Ο Μίδας Ζέλικο Ομπράντοβιτς ετοιμάζεται να κάνει το 21/22 όσον αφορά τις προκρίσεις στα playoffs της EuroLeague!

Ντάντε Έξουμ (19π.), Τζέιμς Νάναλι (16π.), Ζακ ΛεΝτέι (15π., 6ρ.), Κέβιν Πάντερ (14π.) και Ματίας Λεσόρ (10π., 9ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου πρόσθεσε 6 πόντους.

Από την πλευρά της απογοητευτικής Ρεάλ ξεχώρισαν οι Μάριο Χεζόνια (16π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (16π.), όμως ήταν φανερή η απουσία του τραυματία Έντι Ταβάρες.

Ο Ντζάναν Μούσα πρόσθεσε 13 πόντους, ενώ αγωνίστηκαν οι Βενσάν Πουαριέ (12π., 7ρ.) και Σέρχιο Γιουλ (4π., 4ασ.), οι οποίοι δεν είχαν παίξει στον πρώτο αγώνα.

Με καλύτερη ψυχολογία μετά το 1-0, η πλήρης Παρτιζάν μπήκε αποφασισμένη να κάνει το 2-0 μέσα στη Μαδρίτη!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 21-31 στο 10′ και με 32-47 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-51).

Ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως η σερβική ομάδα είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις και κορυφαίο τον Ντάντε Έξουμ (11π.).

Με μπροστάρη τον Πουαριέ, η Ρεάλ ξεκίνησε με ένα επιμέρους 11-2 το δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 48-53, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Η Παρτιζάν αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς και ξέφυγε ξανά με διαφορά 13 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-75).

Η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (62-79 στο 32′) με ένα τρίποντο του… δήμιου της Ρεάλ, Κέβιν Πάντερ και όλα τελείωσαν!

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 37-51, 62-75, 80-95.