Ενώ όλη η κοινότητα του κολεγιακού μπάσκετ παρακολουθεί με θαυμασμό τα καμώματα του Ζάιον Γουίλιαμσον στο Ντιουκ, υπάρχει ένας πιτσιρικάς στο Μαρκέτ που κάνει… θαύματα!

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (ώρα Ελλάδας) ο Μάρκους Χάουαρντ, που θα κλείσει τα 20 χρόνια του στις 3 Μαρτίου, πέτυχε 53 πόντους με 10/14 τρίποντα και οδήγησε το πανεπιστήμιο του Μαρκέτ στη 10η νίκη του στους 11 τελευταίους αγώνες με 106-104 επί του Κρέιτον στην παράταση.

Το φοβερό είναι ότι το Μαρκέτ δεν πήρε ούτε μια φορά το προβάδισμα στα 40 λεπτά του αγώνα (85-85) και προηγήθηκε για πρώτη φορά στην πρώτη επίθεση του επιπλέον πενταλέπτου, φυσικά με τρίποντο του ύψους 1.80μ. Χάουαρντ!

Ο Μάρκους Χάουαρντ έχει φέτος 25,8 πόντους μέσο όρο, έναντι των 20,4 πέρυσι και των 13,2 την περίοδο 2016/17.

Πέτυχε 45 πόντους στις 21 Δεκεμβρίου εναντίον του Μπάφαλο με 9/13 τρίποντα, κι άλλους τόσους την 1η Δεκεμβρίου επί του Κάνσας  με 19/21 βολές!

Δείτε τα κατορθώματά του στον αγώνα με το Κρέιτον στο κεντρικό video.