Εφές-Χίμκι

Τη 12η νίκη της που την κρατάει σε τροχιά τετράδας, πέτυχε την Πέμπτη (10/01) η Εφές που επικράτησε της Χίμκι Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη με 81-72.

Ζευγαρώνοντας τις νίκες της στην τρέχουσα “διαβολοεβδομάδα” η Εφές είχε σε καλή βραδιά τον Βασίλιε Μίτσιτς, καθοριστικό στο τέλος τον Μπράιαν Ντάνστον και νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Χίμκι.

Αν και Εφές έκανε ένα σερί 11-0 και βρέθηκε από το 9-12 στο 20-12, η Χίμκι κάλυψε σύντομα τη διαφορά.

Στη β’ περίοδο έκανε το δικό της 9-0 και επέστρεψε από το 28-16 στο 28-25 με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Μίκι. Αν κι είχε μόλις 2/14 τρίποντα στο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε μόλις δύο πόντους πίσω, 36-34, με την Εφές να μένει δίχως φάουλ (!) στη β’ περίοδο αλλά και δίχως επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς μπήκε φουριόζος και στη Γ’ περίοδο και φτάνοντας τους 16 προσωπικούς πόντους έδωσε το ρυθμό και τη διαφορά στην Εφές με 49-38. Η Χίμκι Μόσχας “τράκαρε” στην τουρκική άμυνα που ανέβασε κι άλλο την έντασή της κι η διαφορά έφτασε στους 17, 57-40 με δύο λεπτά για το δεκάλεπτο και τους φιλοξενούμενους να έχουν 2/11 σουτ σε αυτό το διάστημα!

Εφές-Χίμκι

Η διαφορά όμως επέφερε τη χαλάρωση κι η Χίμκι πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο (!) μειώνοντας στο 62-51.

Η Εφές έπαιξε την άμυνα που έπρεπε, όταν χρειαζόταν και παρά τα μεγάλα τρίποντα του Μάρκοβιτς που μείωσε έως τους έξι πόντους (75-69 με 03:21 για το φινάλε) δεν έδειξε να αγχώνεται. Ο Μπράιαν Ντάνστον πέτυχε 5 από τους 11 πόντους του στο τέλος και μαζί με τον Μίτσιτς που δεν ξανασκόραρε από την τρίτη περίοδο, αλλά κατηύθυνε σωστά την ομάδα του, -που τελείωσε το ματς με 25 ασίστ- η η Εφές έφτασε στο τελικό 81-72.

Η Χίμκι τελείωσε το ματς με 6/26 τρίποντα, ο Τζόρνταν Μίκι με τον Τόνι Κρόκερ ηγήθηκαν της επίθεσή της αλλά είχαν λίγη βοήθεια από τον πάγκο, ενδεχομένως και λόγω κούρασης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72