Ο… φονιάς από το Κάνσας, ο Κόνερ Φράνκαμπ, ”εκτέλεσε” τον Άρη (2-7) με 26 πόντους, δίνοντας την κατάλληλη ώθηση στο Ρέθυμνο (3-6) για τη μεγάλη νίκη με 70-63 στο ”Μελίνα Μερκούρη”, στην 9η ”στροφή” της EKO Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν αποσπάστηκαν με έξι πόντους στην εκκίνηση για το 6-0. Οι Σλαφτσάκης-Μόρις επανέφεραν μπροστά, με 32-29 στο 18′, τον Άρη, όμως οι Αμερικανοί των Κρητικών είχαν τις απαντήσεις και έκλεισαν το ημίχρονο στο 36-34. ”Έκρηξη” με Φράνκαμπ στην τρίτη περίοδο και +9 (57-48, 59-40) χάρη στον Χότον. Ντέρμπι στα τελευταία δέκα λεπτά, μεγάλο τρίποντο του Χάρις για το 62-55 στο 36′ και του Φράνκαμπ για το 65-59 με 2:38 να υπολείπονται.

Αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, ο οποίος έκανε… ματ στον Σούλη Μαρκόπουλο και πανηγύρισε μια σημαντική επιτυχία στη μάχη της ”ουράς”. Για να συμβεί αυτό, στηρίχθηκε στην πεντάδα των Φράνκαμπ – Γκόρντον – Λι – Χριστοδούλου – Καμπερίδη. Πλάι τους με αθόρυβη και αποτελεσματική δουλειά ο Χότον που πρόσθεσε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες σε 11:50. Η άμυνα ήταν, ακόμα ένα ”κλειδί” στο ματς, κρατώντας τους ”κίτρινους” στα 3-19 τρίποντα (15%)!

Οι Θεσσαλονικείς, με τη σειρά τους, δεν έδωσαν συνέχεια στο… θρίαμβο του Nick Galis’ Hall επί του Περιστερίου την περασμένη Κυριακή (24/11). Ο Μποχωρίδης έμεινε στους  15 πόντους (6-10 διπ., 0-3 τριπ., 3-3 β.), ”κατέβασε” 7 ριμπάουντ, όμως υπέπεσε και σε ίδια λάθη. Οι ”Δυο Πύργοι” του Άρη, Μιλόσεβιτς-Ντραγκίσεβιτς, προσπάθησαν να δώσουν βοήθειες στο σκοράρισμα, όμως δεν αρκούσαν οι 11 και 13 πόντοι αντίστοιχα. Ο  Γκετσεβίτσιους είχε από 10, όμως στο φινάλε αστόχησε, όπως οι Φιτζπάτρικ-Φλιώνης.  Κομβική φάση, επίσης, το κλέψιμο του Χάρις για το 70-61, όπως και η διαιτητική απόφαση για επιθετικό φάουλ στον Μποχωρίδη πάνω στον Λι, με 36 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63