Σαρωτική η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, νίκησε με 106-85 τη Χίμκι στον πρώτο τελικό των playoffs στη VTB League και απέδειξε την ανωτερότητά της!

Στο κατάμεστο -μικρό- γήπεδό της, τη USH της Μόσχας, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε το παιχνίδι της Τετάρτης (5/6)  “καυτή” κι ο Νάντο Ντε Κολό έδωσε εξ αρχής το στίγμα. Ο Γάλλος γκαρντ πέτυχε 11 από τους πρώτους 17 πόντους της ομάδας του που σε 3:30 είχε δημιουργήσει διαφορά 12 πόντων!

Ο Ντε Κολό τελείωσε το ημίχρονο με 19 (από τους συνολικά 22 πόντους του) με 7/7 σουτ (3/3 διπ., 4/4 τριπ.) και 1/1 βολή!

Δείτε τους 11 πόντους του Ντε Κολό στην πρώτη περίοδο:

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε τη διαφορά έως τους 18 πόντους, όσους τελείωσε και το ημίχρονο (53-35) με τον Κόρεϊ Χίγκινς να είναι δεύτερος σκόρερ της σε αυτό το διάστημα με 10 πόντους, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους.

Δείτε ένα τρομερό κάρφωμα του Κόρεϊ Χίγκινς στην πρώτη περίοδο!

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε μόλις 2/11 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο και ο Σβεντ 1/5.

Η Χίμκι ανέβασε στα ύψη τα ποσοστά της στην τρίτη περίοδο όπου είχε 6/10 τρίποντα, μείωσε έως τους δέκα πόντους, όμως η ΤΣΣΚΑ έχει το βάθος και τον τρόπο να αντιδράσει και έστειλε τη διαφορά στο +15, 82-67.

Πρόσωπο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης στην τρίτη περίοδο ήταν ο Σεμέν Αντόνοφ (16π.) με 4/4 τρίποντα όταν η Χίμκι προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά στους 10!

Δείτε τα 4 τρίποντά του!

Ο Αλεξέι Σβεντ πέτυχε δύο τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε στην πρώτη θέση των εύστοχων τριπόντων στην ιστορία της VTB με 365, αφήνοντας δεύτερο τον Βιτάλι Φριντζόν με 364!

Είχε δε συνολικό απολογισμό 30 πόντων ενώ ο Τζόρνταν Μίκι πέτυχε 18.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε double double με 12 πόντους-11 ασίστ.

Επόμενος αγώνας, μεθαύριο Παρασκευή (7/6) πάλι στην έδρα της ΤΣΣΚΑ ενώ η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Χίμκι για τον τρίτο τελικό τη Δευτέρα (10/6).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-35, 82-67, 106-85.