Σε πέμπτο αγώνα ο οποίος θα γίνει την Παρασκευή (7/6) στο ΟΑΚΑ θα κριθεί ο παρτενέρ του Παναθηναϊκού στους τελικούς των playoffs της Basket League, αφού ο Προμηθέας Πάτρας αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει από το Game 4 και νίκησε 70-54 την ΑΕΚ.

Το βράδυ της Τετάρτης (5/6) ο Προμηθέας έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο κι έδειξε στην ΑΕΚ ότι δεν θα γίνει “σάκος του μποξ” όπως στον τρίτο αγώνα όπου είχε χάσει με 88-60.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε σχεδόν διπλάσιους πόντους στη ρακέτα (40-22), κέρδισε τα ριμπάουντ και διεκδικεί πλέον στον “τελικό” της Παρασκευής (19:30, κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της ΑΕΚ!) μια ιστορική πρόκριση στους τελικούς!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ζον πρες του Προμηθέα έβαλε μπελάδες στο παιχνίδι της ΑΕΚ που δέχτηκε επιμέρους σκορ 14-1, αφού προηγήθηκε με 8-4 κι έκτοτε κυνηγούσε στο σκορ.

Λάθη, κακή κυκλοφορία, κακά ποσοστά συνέθεσαν την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι που βρέθηκε να χάνει 19-9 πριν μειώσει 19-14 στο δεκάλεπτο.

Ο Τερέλ Παρκς ήταν ο παίκτης έκπληξη για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, με τη συνέπειά του στο σκορ και τη συνδρομή του ώστε οι Πατρινοί να έχουν και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Θίοντορ, Λαρεντζάκης και Γιορκ είχαν μαζί 4/15 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο κι αυτό εξηγεί πως η ΑΕΚ έμεινε στους 29 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με τον Τζόρνταν Θίοντορ, μάζεψαν κάπως το παιχνίδι της ομάδας τους στην τελευταία περίοδο, τη βοήθησαν να βρει περισσότερο σκορ από την περιφέρεια, αλλά δεν αρκούσε για να γυρίσει η κατάσταση, αφού είχε χτυπητό πρόβλημα στη ρακέτα τόσο στο σκορ, όσο και στη μάχη των ριμπάουντ.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι, ο Προμηθέας ήταν πιο δυνατός, πιο αποφασισμένος να μην λήξει από την Τετάρτη η σειρά και με το γνωστό βάθος του πάγκου του βρήκε λύσεις, αφού έστω και προσωρινά, μπήκε στο ματς και ο Ράιον Μπράουν, άποντος στο πρώτο 20άλεπτο.

Η ΑΕΚ κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, είχε μόλις 2/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα κι ηττήθηκε με το μάξιμουμ της διαφοράς στον αγώνα, 70-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-29, 51-44, 70-54