Το πρώτο βάλσαμο για τις πληγές του βρήκε στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός, όπου στο ντεμπούτο του Γιώργου Βόβορα στη φετινή Euroleague, η ελληνική ομάδα νίκησε με 86-85 τη Ζαλγκίρις και έφτασε στο 5-4 το βράδυ της Τρίτης (19/11).

Με ηγέτη τον καταπληκτικό Νικ Καλάθη (19π., με 5/7 τρίποντα, 12 ασ.), πριν βγει με 5 φάουλ, σταθερό τον Ντεσόν Τόμας (13π. με καλάθια σε καίριες στιγμές) και αφού πήρε πολλά, σχεδόν από όλους τους παίκτες του, ο Παναθηναϊκός έκανε μια πειστική εμφάνιση, αφού κέρδιζε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνω των δέκα πόντων και μόνο στο τέλος ένιωσε την “ανάσα” των Λιθουανών που προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους “θαύμα”.

Καλή άμυνα, εγρήγορση στο ριμπάουντ, ταχύτατες αντιδράσεις συνέθεσαν την εικόνα του Παναθηναϊκού που για 30 λεπτά ήταν πολύ καλύτερος της ομάδας του Γιασικεβίτσιους.

Ο Βόβορας έδειξε εμπιστοσύνη σε όλους τους παίκτες, μοίρασε χρόνο κι έδεωσε ευκαιρίες κι είναι γεγονός ότι η πλειονότητα των παικτών ανταπεξήλθε, προσέφερε σε κάποιο κομμάτι του παιχνδιού.

Έδωσε έμφαση στο ριμπάουντ και το ρυθμό, στοιχεία που ‘χε εντοπίσει από το scouting, κι αν οι Λιθουανοί δεν πετύχαιναν παραπάνω από τα μισά τους τρίποντα (6 από τα 11!) στην τελευταία περίοδο θα ‘χε φτάσει σε πιο επιβλητικό ντεμπούτο!

Ο Ζακ ΛεΝτέι, είχε πετύχει όλους κι όλους 4 πόντους την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην παλιά του ομάδα, τον Ολυμπιακό, όμως απέναντι στον Παναθηναϊκό, άρχισε φουριόζος! Με 5/6 σουτ, πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (13-7)!

Ο Γιώργος Βόβορας έριξε στο παρκέ τον Παπαγιάννη, το μεγαλύτερο κορμί που διαθέτει για να περιορίσει τη δράση του ΛεΝτέι κι ο Παναθηναϊκός έκοψε τη δράση του.

allstarbasket.grΟ Νικ Καλάθης πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και με 8 πόντους συν 4 ασίστ στην πρώτη περίοδο, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε 8-0 σερί και το εις βάρος του 11-16 έγινε 19-16 στο δεκάλεπτο!

Δείτε ένα block του Παπαγιάννη:

Ο Παναθηναϊκός είχε χαρακτήρα, όσες αλλαγές κι αν έκανε ο Βόβορας. Ακόμη και στο διάστημα που βγήκε ο Νικ Καλάθης για τις πρώτες ανάσες, στη β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε την άμυνά του για να διατηρήσει την απόσταση που σιγά-σιγά έχτιζε.

Οδήγησε σε λάθη την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (8 στα πρώτα 15 λεπτά) την κράτησε σε πολύ χαμηλά ποσοστά κιι όταν επέστρεψε ο αρχηγός του, εκτόξευσε τη διαφορά στους 10: Πήγε στο 28-38 με 1:12 για το ημίχρονο, με τον Καλάθη να φτάνει στους 10 πόντους!

allstarbasket.grΣτη λήξη δε του ημιχρόνου, ο Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο (3/5) για να στείλει τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με +8, 41-33, οδηγώντας και στο σκοράρισμα (μαζί με τον Τόμας) την ομάδα του.

Δείτε το τρίποντο του Καλάθη στη λήξη του ημιχρόνου, με το οποίο έφτασε τους 13 πόντους:

Όσο κυλούσε ο αγώνας, τόσο ο προσεκτικός Παναθηναϊκός μεγάλωνε σιγά-σιγά τη διαφορά. Ο Νικ Καλάθης συνέχισε… καυτός από τα 6.75μ., καθώς πέτυχε δύο συνεχόμενα φτάνοντας τα 5/7 για το 51-35 του Παναθηναϊκού!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου θυμήθηκε την… Άλμπα, στη Γ’ περίοδο, κι από τους 2 πόντους του ημιχρόνου πέτυχε 8 με 2/2 τρίποντα κι η ελληνική ομάδα κράτησε τη σημαντική πρωτοπορεία στο σκορ με 64-53 μετά από 30 λεπτά.

allstarbasket.grΟι Λιθουανοί περιόρισαν στο δεύτερο ημίχρονο τα λάθη και βρήκαν την ευκαιρία να αυξήσουν την πίεση και να βάλουν στο ματς και το κοινό τους. Μείωσαν μέχρι τους 7, 62-69 με 6:20 για τη λήξη, κι ενώ ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε κάπως με την απουσία του Καλάθη (ο Ράις ήταν άστοχος με 1/7 σουτ) και την ταυτόχρονη παρουσία των Μπεντίλ-Βουγιούκα στην 5άδα.

Ασφαλώς όλοι πρέπει να χουν ρόλο και χρόνο, αλλά το σημείο ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για την έκβαση του ματς. O Ντεσόν Τόμας σκόραρε ξανά για τον Παναθηναϊκό με 4:50 για τη λήξη, βγάζοντάς τον από το προσωρινό αδιέξοδο! Κι αμέσως μετά, απάντησε με τρίποντο στο τρίποντο του Λεκαβίτσιους αποδεικνύοντας την αξιοπιστία του.

allstarbasket.grΠλέον η μπαγκέτα ήταν ξανά στα χέρια του Καλάθη, τόσο στο τρίποντο του Τόμας, όσο και στο “γκολ φάουλ” του Παπαγιάννη που ακολούθησε. Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να πιέζει κι ο Αυστραλός, Τζοκ Λόντεϊλ βρήκε τέταρτο προσωπικό τρίποντο για το 71-76 στο δίλεπτο, ενώ ο Γκριγκόνις μείωσε με τρίποντο στο 79-82 με 30 δεύτερα, τη μικρότερη διαφορά από το 14ο λεπτό!

Ο Παπαπέτρου έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων, με καλάθι για το 84-79, μολονότι στα 2,2 δεύτερα ο Μιλάκνις πέτυχε νέο τρίποντο, το 6ο της Ζαλγκίρις στη Δ’ περίοδο και πήρε φάουλ από τον Τζόνσον για να μειώσει στο 85-86!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86