Η… σταχτοπούτα του Basketball Champions League, Ράστα Βέχτα (4-2), έφυγε με το μεγάλο ”διπλό” από το ΟΑΚΑ με σκορ, 79-75, επί της ΑΕΚ (4-2) για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης και την ”έπιασε” στη δεύτερη θέση του Group B.

Ένα κακό δεκάλεπτο, το τρίτο, κόστισε στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είδε να διακόπτεται ένα σερί τριών νικών στην Ευρώπη και έξι επιτυχιών συνολικά. Οι Γερμανοί έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ”παρέσυραν” τους γηπεδούχους και στο τέλος άντεξαν στην πίεση, φεύγοντας από την Αθήνα με μια πολύτιμη νίκη, αλλά μόνο τεσσάρων πόντων.

Δυναμική επιστροφή από τον Χάουαρντ Σαντ Ρος με 21 πόντους (4/6 διπ, 4/7 τριπ), 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ σε 32:27. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Πέδρο Καγιές που ξεχώρισαν ήταν οι Στιβ Βαστούρια με 17π. (6/11 διπ, 1/3 τριπ), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ από 16 πόντους πρόσθεσε ο Βαϊνράιτ, από 11 ο Γιανγκ και 10 ο Σίμπσον που αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο έξι λεπτά πριν από το φινάλε. Πολύ καλή άμυνα στον Κιθ Λάνγκφορντ που έφτασε τους 19 πόντους (5/13 σουτ) με το… ζόρι.

Δείτε μερικές φωτογραφίες από το Κλειστό του ΟΑΚΑ:

Η Ένωση μετά από το ισόπαλο, 18-18, πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ρυθμό και ανέτρεψε την κατάσταση, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, για λίγα λεπτά, και πριν από την ανάπαυλα. Πολλά τα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ (20 συνολικά). Στο 24′, το σύνολο του Καγές έφτασε στο 46-46 με σερί 13-6 και στο 26′ πήρε προβάδισμα με 51-49.

Η συνέχεια έγινε χειρότερη για τους ”κιτρινόμαυρους” που είδαν τη Ράστα Βέχτα να φτάνει στο +11 (μέγιστη διαφορά), 66-55, στο 31′ και ο χρόνος άρχιζε να πιέζει. Στο 34′ ο Σίμπσον αποχώρησε λόγω του τραυματισμού με το σκορ στο 70-63, αλλά με 4:34 να υπολείπονται για το φινάλε, η ρίψη κάποιων μπουκαλιών εξαιτίας μερικών διαιτητικών αποφάσεων διέκοψε τον αγώνα προς όφελος της… Ράστα! Στο 39′ ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 75-72, όμως ένα τρίποντο του Μαξ Ντι Λέο για το 78-72 έκρινε την έκβαση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79