Τρομακτική η Σερβία διέλυσε τις Φιλιππίνες με 126-67 τη Δευτέρα και πέτυχε τη δεύτερη ευρύτατη νίκη της στον Δ’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Δύο μέρες μετά το 105-59 επί της Ανγκόλας, ήλθε η σειρά μιας άλλης αδύναμης ομάδας να νιώσει την ισχύ των Σέρβων, που ασφαλώς και συγκαταλέγονται στα φαβορί για τα μετάλλια και γιατί όχι και για το χρυσό!

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε 36/42 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 18/22 βολές, 32-5 ριμπάουντ και 37 ασίστ!

Οι Σέρβοι θα είχαν φτάσει και στους 100 πόντους από την τρίτη περίοδο, εάν ο Μπίρτσεβιτς δεν έχανε μια βολή, την πρώτη που δεν έβαζε η ομάδα του μέχρι εκείνη την ώρα κι έφτασε στο 99-48 του 30:00.

Κι όλα αυτά ενώ η Σερβία έδειχνε να αρχίζει το ματς σχετικά νωθρή και προσπέρασε με 10-9, έπειτα από 5:05 αγώνα. Πρόλαβε βέβαια να πάει στο +15 σε πέντε λεπτά (28-13) και με πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα (11π.) να φτάσει στο 62-35 του ημιχρόνου. Ο δε Νίκολα Γιόκιτς, ατραξιόν για τους Κινέζους φιλάθλους είχε ήδη 9 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ήδη σε εκείνο το σημείο (20:00) η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε 14/19 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 13/13 βολές, ενώ είχε φτάσει στις 18 ασίστ.

Οι Φιλιππίνες ήταν αδύνατον να αντιδράσουν. Δεν έχουν ποιότητα, δεν έχουν κορμιά κι ο Μπλατς έκανε νωρίς-νωρίς δύο φάουλ.

Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να παίρνει τη σκυτάλη από τον Ραντούλοβιτς και με 10 προσωπικούς πόντους έφτασε στους 18 με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές. Η διαφορά άρχισε να παίρνει εφιαλτικές διαστάσεις για τις Φιλιππίνες που “γλύτωσαν” την 100άρα από την τρίτη κι όλας περίοδο.

Ο Γιόκιτς τελείωσε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ κι 7 ασίστ, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στο δέυτερο μισό.

Μετά από αυτό το ματς η Σερβία και η Ιταλία, προκρίθηκαν και μαθηματικά στους “16” και θα παίξουν μεταξύ τους την Τετάρτη, ενώ οι Φιλιππίνες θα παίξουν με την Ανγκόλα πριν πάνε στα ματς κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-35, 99-48, 126-67