Σε έναν αδιάφορο, περίεργο και με τεράστιες διακυμάνσεις αγώνα-αγγαρεία για τις θέσεις 5-8, ο οποίος έλαβε χώρα στην Ντονγκουάν, η Σερβία επικράτησε με 94-89 της Team USA, η οποία μετά από 58 συνεχόμενες νίκες σε μεγάλες διοργανώσεις, γνώρισε δεύτερη σερί ήττα μέσα σε 24 ώρες!

“Θα παίξουν το δικό τους παιχνίδι και εμείς το δικό μας και ο Θεός να τους βοηθήσει”, είχε πει στην περίφημη δήλωσή του ο Τζόρτζεβιτς περιμένοντας να συναντήσει στον τελικό την Team USA.

Το ντέρμπι για το χρυσό μετάλλιο, όπως πολλοί περίμεναν, εξελίχθηκε σε… ντέρμπι γοήτρου για την πεντάδα, χωρίς κανένα ουσιαστικό ενδιαφέρον, αφού οι ΗΠΑ έχουν προκριθεί κατευθείαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ενώ η Σερβία θα μπει στη διαδικασία του προολυμπιακού τουρνουά.

Η Σερβία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (14/9, 15:00) το νικητή του ζευγαριού Πολωνία-Τσεχία για τις θέσεις 5-6 και οι ΗΠΑ θα αγωνιστούν για τις θέσεις 7-8 (14/9, 11:00), με τον ηττημένο του αγώνα που διεξάγεται αυτή την ώρα (16:00) ανάμεσα στις δύο εκπλήξεις της οκτάδας.

Ο Μπογκντάνοβιτς μπήκε κεφάτος στο παιχνίδι, πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους με 3/3 τρίποντα, η Σερβία προηγήθηκε με 11-2 (3′) και ο Πόποβιτς κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ. Ο ηγέτης των “πλάβι” έφτασε τα 4/4 τρίποντα σε 4 λεπτά (14-5), όμως μάτωσε και ο Τζόρτζεβιτς αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο.

Το ρεσιτάλ τριπόντων του Μπογκντάνοβιτς:

Παρά το γεγονός αυτό, οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί, έφτασαν τα 8/9 τρίποντα και βρέθηκαν στο +25 (32-7) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μπιέλιτσα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως είναι λογικό, οι Αμερικανοί, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Σμαρτ, Τέιτουμ, αντέδρασαν και με οδηγούς τους Γουόκερ, Μίντλετον, Τέρνερ έφεραν… τούμπα το ματς και πλησίασαν στο -4 (44-40) στο τέλος του ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 12-33!

Γουόκερ

Με το παιχνίδι να έχει γίνει πλέον ντέρμπι, ο Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε πάλι δράση στην τρίτη περίοδο και οδήγησε ξανά σε διψήφιο προβάδισμα τους Σέρβους (61-51 στο 24′), φτάνοντας τους 20 πόντους! Με ένα γρήγορο 0-8 από Γουόκερ-Μίτσελ η Team USA πλησίασε στους 2 πόντους (61-59 στο 26′) και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 71-68.

Ο Τζόρτζεβιτς επέλεξε να πάει μέχρι τέλους με… σφιχτό rotation 9 παικτών (δεν έπαιξαν Ραντούλιτσα, Μπίρτσεβιτς, Γκούντουριτς) απέναντι στους 10 του Πόποβιτς. Η Σερβία με ένα γρήγορο 7-0 με Λούτσιτς, Μαριάνοβιτς στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ξέφυγε ξανά με 10 πόντους (78-68 στο 33′) αναγκάζοντας τον Πόποβιτς να καλέσει ξανά τάιμ άουτ.

Οι Σέρβοι ξέφυγαν και με 13 πόντους (85-72), οι Αμερικανοί μείωσαν σε 91-87 ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο (τελικό σκορ 94-89).

Ο MVP Μπογκντάνοβιτς (28π. με 3/3 δίπ., 7/14 τρίπ., 4ρ., 6ασ.) και οι Λούτσιτς (15π.), Μίτσιτς (10π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την απογοητευτική Team USA ξεχώρισαν οι Μπαρνς (22π.), Γουόκερ (18π.) και Μίντλετον (16π.).