Σφαιρόπουλος

Στο γεγονός ότι μπήκε τέλος στο αρνητικό σερί στη EuroLeague στάθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, μετά τη νίκη με 84-69 επί του Ολυμπιακού.

Ιδού τι δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός της Μακάμπι Τελ Αβίβ:

“Είμαστε πολύ χαρούμενοι που σ’ αυτό το πρώτο παιχνίδι στα 90 χρόνια του συλλόγου, κερδίσαμε. Χαιρόμαστε που κερδίσαμε έπειτα από οκτώ ήττες και που παίζουμε και πάλι, όπως θέλω. Αυτό σημαίνει εξαιρετική άμυνα.

Κρατήσαμε στους 69 πόντους, την ομάδα με την καλύτερη επίθεση ανά κατοχή. Και νομίζω δεν είναι 69 γιατί στο τέλος σταματήσαμε στα 2-3 λεπτά και σκόραραν περισσότερο.

Αρχίσαμε πολύ καλά επιθετικά το δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στην άμυνα, όμως το κλειδί για τη νίκη ήταν το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όπου τους κρατήσαμε για πολλά λεπτά χωρίς καλάθι.

Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι και είμαστε χαρούμενοι που δώσαμε χαρά ξανά στους φιλάθλους μας, βλέποντας την ομάδα να παίζει καλό μπάσκετ”.

Από την πλευρά του, ο MVP του αγώνα Άντε Ζίζιτς (23π., 6ρ.), σχολίασε: “Πρώτα απ’ όλα, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου και τους προπονητές μου από το τεχνικό τιμ. Απόψε κάναμε εκπληκτική δουλειά, ειδικά στον αμυντικό τομέα. Επιθετικά βάλαμε τα σουτ, οι συμπαίκτες μου με τροφοδοτούσαν για εύκολα λέι-απ, όμως απόψε νίκησε η ομαδική μας προσπάθεια”.