Η Πολωνία πέτυχε το θαύμα του αιώνα ατο Eurobasket 2022 αφού την Τετάρτη νίκησε με 90-87 τη Σλοβενία και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης!

Μια ανεπανάληπτη επιτυχία για μια ομάδα που δεν περίμενε κανείς να φτάσει τόσο ψηλά σε αυτήν τη διοργάνωση των εκπλήξεων!

Μια ομάδα που είχε 25 χρόνια να φτάσει στους “8” του Eurobasket, από το 1997 στην Ισπανία, όταν έχασε από την Ελλάδα, 62-72 στον προημιτελικό, μια ομάδα που τα πρώιμα χρόνια και μόνο, είχε διακρίσεις με τέσσερα μετάλλια, ένα ασημένιο το 1963 και τρία χάλκινα, το 1939, το 1965 και το 1967.

Η τελευταία της φορά σε ημιτελικά Eurobasket, ήταν το 1971, στη… Γερμανία, όταν ηττήθηκε στον μικρό τελικό από την Ιταλία με 85-67, ενώ στον ημιτελικό είχε χάσει με 100-75 από τη Γιουγκοσλαβία!

Εσχάτως, όμως “μεγάλωσε” αφού το 2019 βρέθηκε στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φέτος… το τερμάτισε!

Με ηγέτη τον Ματέους Πονίτκα, που δεν εντυπωσιάζει με καρφώματα, τρίποντα, κι άλλα… εφέ, αλλά με την ουσία, η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς, με ορθή ομαδική λειτουργία και πειθαρχία,  έκανε το θαύμα της στο Βερολίνο κι άφησε εκτός τετράδας την τελευταία Πρωταθλήτρια Ευρώπης, του 2017, Σλοβενία, του Λούκα Ντόντσιτς!

Ενεός ακόμα ΝΒΑερ που φεύγει νωρίτερα από όσο πίστευε κι ήθελε, από τη διοργάνωση!

Έκανε ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε 58-39, έχοντας φτάσει και στο +23 και παρά το σοκ στην τρίτη περίοδο, με το 24-6 της Σλοβενίας, που προσπέρασε κι όλας, 67-64 στη Δ’ περίοδο, για να φτάσει έως το +5 (73-68), άντεξε στην πίεση και τις απαιτήσεις του αγώνα, έπαιξε έξυπνα βρίσκοντας ξανά την ηρεμία και το μυαλό της και έφτασε στην ιστορική επιτυχία.

Ο Πονίτκα έκανε triple double με 26 πόντους, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και… 41 αξιολόγηση!

Ο Έι Τζέι Σλότερ έδωσε 16 πόντους και λύσεις στο Δ’ περίοδο όταν η Πολωνία έκανε 6-0 σερί για να γυρίσει πάλι το ματς στο υπέρ της 75-74.

Ο Σοκολόφσκι πέτυχε 13 από τους 16 πόντους του στο εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο κι ο Γιάροσλαβ Ζισκόφσκι με 2,7 πόντους ανά αγώνα στο Eurobasket, κι ίσως το… χειρότερο σουτ -σε στιλ και τεχνική- στη διοργάνωση, έβαλε 14 με 3/5 τρίποντα!

Η Σλοβενία αντέδρασε στη Γ’ περίοδο με αιχμή τον Μπλάζιτς, αλλά Ντόντσιτς και Ντράγκιτς ήταν πολύ μακριά από τα συνήθη επίπεδα απόδοσης.

Ο Ντόντσιτς μάλιστα αποβλήθηκε με 5ο φάουλ -που κέρδισε ο Πονίτκα- με τρία λεπτά για το τέλος.

Είχε 14 πόντους με 5/15 σουτ, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη.

Ο Ντράγκιτς έφτασε στους 17 πόντους,, αλλά με 5 λάθη και πρώτος σκόρερ της Σλοβενίας ήταν ο Βλάτκο Τσάντσαρ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90