Η Φενέρμπαχτσε (4-7) είναι, όντως, και πάλι εδώ! Παρά τις απουσίες των Ντε Κολό, Κάλινιτς και Βέστερμαν επικράτησε με 89-76 της -δίχως Σβεντ- Χίμκι (6-5) στην Κωνσταντινούπολη, έχοντας… οδηγούς τους Σλούκα – Ντατόμε – Μαχμούτογλου!

Ο Ιταλός φόργουορντ και ο Τούρκος γκαρντ είχαν γίνει αντικείμενο συζήτησης για τα… πυρά που είχε εξαπολύσει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη Μόσχα. Απόψε (28/11), ήταν πλάι στον… μαγικό, Κώστα Σλούκα, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους (5/6 διπ., 3/5 τριπ.) και μοίρασε 9 ασίστ, κάνοντας παράλληλα 3 λάθη, σε 33 λεπτά. Με τη σειρά τους, ο ”Τζίτζι” αρίθμησε 20 πόντους (5/7 διπ., 3/4 τριπ.) και 4 ριμπάουντ σε 31 λεπτά, με τον διεθνή Τούρκο να προσθέτει από 19 πόντους (2/3 διπ., 5/7 τριπ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 37′.

Το 200ο παιχνίδι του ”Zoc” στον πάγκο της Φενέρμπαχτσε:

Στο αντίπαλο ”στρατόπεδο”, ο Γιάνις Τίμα πέτυχε μεν 26 πόντους (4/4 διπ., 5/14 τριπ., 3/3 β.), έδωσε 3 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 33:39, όμως οι 24 ήταν στο πρώτο ημίχρονο! Η άμυνα των γηπεδούχων ”έσφιξε” και δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ανατρέποντας την κατάσταση που δημιούργησε ο Λετονός στο δεύτερο. Ο Γκιλ στάθηκε δίπλα του με 18 πόντους, αλλά δεν αρκούσε, καθώς οι Ρώσοι δεν επέστρεψαν ποτέ. Μάλιστα, η διαφορά σταμάτησε στο +15 (89-74), δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76