Επί Βόβορα ο Παναθηναϊκός έγινε αποτελεσματικός με 2 στα 2 εκτός έδρας, αλλά με την πρώτη παρουσία του Ρικ Πιτίνο, έγινε απολαυστικός και νίκησε με 100-68 την Μπασκόνια το βράδυ της Πέμπτης (28/11) στο ΟΑΚΑ, για την 11η αγωνιστική της Euroleague!

Τρομερή αμυντική προσπάθεια, deflections να… χορταίνει κι ο Πιτίνο, πάθος, κυνήγι της μπάλας παντού κι επιθετικά, ο Νικ Καλάθης με τον Τζίμερ Φριντέτ να κάνουν διαγωνισμό για το ποιος θα ζαλίσει περισσότερο τους Βάσκους!

Σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό του κοινού στις εξέδρες, η πρεμιέρα του Πιτίνο ήταν η ιδανική και ειδικά το δεύτερο ημίχρονο, βγαλμένο από τα πιο τρελά του όνειρα!

Ο Αμερικανός χρησιμοποίησε τον Μπεντίλ μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο με τη διαφορά στους 26, ο Παππάς με τον Βουγιούκα έπαιξαν λίγο.

Αν και βρέθηκε νωρίς με 5-10 πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις επιθετικές λύσεις να προσπεράσει και έγινε πιο σκληρός στην άμυνα.

Έκανε 12-1 για να προσπεράσει 17-11 πριν τον ισοφαρίσει με δύο τρίποντα ο Στάουσκας, αλλά το μεγάλο του πρόβλημα ήταν το ριμπάουντ. Η Μπασκόνια είχε ήδη 8 επιθετικά στην πρώτη περίοδο, από τα 15 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Παναθηναϊκού!

Για αυτό η διαφορά ήταν μόλις στους 3 στο δεκάλεπτο (20-17) μολονότι οι Βάσκοι σούταραν με… άθλια ποσοστά, για δύο πόντους και στις βολές.

Δείτε μια από τις ασίστ του Νικ Καλάθη στην αρχή του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός διόρθωσε με συλλογική δουλειά το πρόβλημα του ριμπάουντ και στη β’ περίοδο η Μπασκόνια δεν πήρε κανένα!

Με ζεστούς τον Καλάθη και τον Φριντέτ, τόσο επιθετικά, όσο και οργανωτικά ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά, ξεπέρασε στους 11 πόντους με 2:39 για το ημίχρονο (39-28) κι αν δεν έβρισκε τα δύο απανωτά τρίποντα ο Ματ Τζάνινγκ, η Μπασκόνια δεν θα ξέφευγε από τα… “σκοινιά του ρινγκ” που την στρίμωχνε ολοένα και περισσότερο ο Παναθηναϊκός.

allstarbasket.grΓια αυτό στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έβγαλε ένα απολαυστικό πρόσωπο στο παρκέ. Καλάθης και Φριντέτ προκάλεσαν πανικό στους Βάσκους, ο μεν πρώτος με τις εμπνεύσεις, ο δε Φριντέτ σουτάροντας… από το Σταθμό “Ειρήνη”, αλλά και πάλι τη βασικότερη δουλειά την έκανε η ομαδική άμυνα.

Με μικρή εξαίρεση το λόου ποστ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού βρίσκονταν πάντα με τα χέρια πάνω στην μπάλα, έκαναν 4 κλεψίματα στο δεκάλεπτο και προκάλεσαν πολλαπλάσια δυσλειτουργία στην κυκλοφορία της Μπασκόνια.

allstarbasket.grΠαράλληλα σε κάθε επιτυχημένη άμυνα, οι πράσινες φανέλες ήταν πάντα πιο πολλές και πιο γρήγορες στο transition. Ο Φριντέτ ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ στο πόδι με τους 11 πόντους του σε αυτή την περίοδο από 3 τρίποντα, κι ειδικά εκείνο από τα 10 μέτρα για το 72-51 με το οποίο έκλεισε η Γ’ περίοδος.

Η τελευταία περίοδος είχε μόνο χειροκρότημα, αποθέωση για τον Τζίμερ Φριντέτ και τον Νικ Καλάθη, όταν πια ο Πιτίνο τους τράβηξε στον πάγκο, κι ευκαιρίες να πάρουν παραπάνω χρόνο ο Μπεντίλ που δεν είχε παίξει καθόλου, και ο Παππάς που είχε παίξει μόνο 3:31 στα πρώτα 35 λεπτά.

allstarbasket.grΗ διαφορά έφτασε στους 30 με 4 λεπτά για τη λήξη (91-61) και η μεγαλύτερη τιμή της ήταν οι 33 (96-63) με το τρίποντο του Μπεντίλ ένα λεπτο πριν από το φινάλε!

Ο παναθηναϊκός έφτασε εν μέσω αποθέωσης στο 7-4 αφήνοντας στο 4-7 την Μπασκόνια, έκανε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και πλέον έρχεται το μεγάλο ελληνικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 6 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68

Η αποθέωση του Πιτίνο στο Παναθηναϊκός-Μπασκόνια (gallery)

Euroleague: Η επιστροφή του Πιτίνο στο ΟΑΚΑ και η βράβευση του Ομπράντοβιτς για τα 200 με τη Φενέρ (vids)