Στο “θρόνο” του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία της σύγχρονης EuroLeague κάθεται από το βράδυ της Πέμπτης, 2 Ιανουαρίου ο Βασίλης Σπανούλης!

Ο γεννημένος στις 7 Αυγούστου 1982, αρχηγός του Ολυμπιακού, προσπέρασε τον Ισπανό, Χουάν Κάρλος Ναβάρο στους σκόρερς της διοργάνωσης από το 2000, στον αγώνα με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε (87-96) στο ΣΕΦ, για τη 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου 2019/20!

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 14 πόντους και προσπέρασε τον Ναβάρο που είχε 4.152!

Το κατάφερε με 2:39 για τη λήξη, όταν πέτυχε το τρίποντο που μείωσε στο 80-90, φτάνοντας στους 12 προσωπικούς!

Δείτε το ιστορικό καλάθι:

Είχε 4 πόντους στο ημίχρονο, και πέτυχε τους άλλους 10 στην τελευταία περίοδο.

Το ματς διακόπηκε προσωρινά, ο κόσμος τον αποθέωσε, ωστόσο ο ίδιος έδωσε το σύνθημα για προσπάθεια ανατροπής μέχρι το φινάλε!

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς με τον Ντιέγκο Γκιγέν βράβευσαν τον Σπανούλη έπειτα από τη λήξη του αγώνα:

O Σπανούλης χρειάστηκε 318 αγώνες για να να φτάσει σε αυτήν την επίδοση.

Με τον Ολυμπιακό έπαιξε σε 242 αγώνες από την περίοδο 2010/11 και φέτος αγωνίζεται για δέκατη συνεχόμενη σεζόν με τα ερυθρόλευκα!

Τους πρώτους 76 τους έδωσε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε τέσσερις σεζόν.

Όπως μπορείτε να δείτε στον παρακάτω πίνακα, ο συμπαίκτης του Βασίλη Σπανούλη στον Ολυμπιακό, Γιώργος Πρίντεζης είναι τρίτος σκόρερ της σύγχρονης EuroLeague καθώς είχε 3.098 πόντους πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε.

Στην πρώτη δεκάδα, επτά παίκτες παίζουν και φέτος στη EuroLeague, ένας είναι στο EuroCup (Μίλος Τεόντοσιτς) ενώ δύο έχουν αποσυρθεί από την αγωνιστική δράση (Ναβάρο, Μπράουν).