Η ιστορική βραδιά του Βασίλη Σπανούλη, δεν έκλεισε με τον τρόπο που άρμοζε, καθώς η κακή άμυνα του Ολυμπιακού, έκανε δώρο στη Φενέρμπαχτσε τη νίκη με 96-87 την Πέμπτη (02/01) στο ΣΕΦ, στη 17η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού προσπέρασε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στον πίνακα των σκόρερ της σύγχρονης EuroLeague, όμως η ομάδα του γνώρισε μια ήττα που την κρατά μακριά από το στόχο της οκτάδας και με τη Φενέρμπαχτσε να τον φτάνει στην κατάταξη με 6-11 ρεκόρ, στου δρόμου τα μισά.

Τη Φενέρμπαχτσε που ήρθε στο ΣΕΦ από τέσσερις σερί ήττες, αλλά η λάθος αντιμετώπιση στην άμυνα του Ολυμπιακού, της έδωσε την ευκαιρία να βάλει 16 τρίποντα και να πάρει 11 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ντε Κολό (32π., με τον Σλούκα (14π., 9 ασίστ) και τους Νατόμε (15π.)-Γουίλιαμς (13π.) ήταν οι κορυφαίοι της Φενέρμπαχτσε.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Με σωστές επιλογές και καθοδηγούμενος από τον Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μπήκε στην αντίπαλη ρακέτα ώστε να εκμεταλλευτεί τη λειψανδρία των Τούρκων σε ψηλούς. Κι ενώ αρχικά απέδιδε, αφού προηγήθηκε με  15-10 μετά από 5:42 αγώνα, το rotation άριχσε να προκαλεί ρωγμές.

Ειδικά στην άμυνα, όπου επίθεση με την επίθεση, η Φενέρμπαχτσε έχτιζε αυτοπεποίθηση, σούταρε καλά από τα 6.75 και με τρελό τρίποντο του Κώστα Σλούκα στη λήξη, σχεδόν από τα 20 μέτρα, προσπέρασε 22-20! Ήδη ο Έλληνας γκαρντ είχε κάνει μεγάλη ζημιά με 10 πόντους, και στο δεύτερο δεκάλεπτο παρέδωσε τη σκυτάλη στον Νάντο Ντε Κολό.

Ο Γάλλος πέτυχε 12 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές στη Β’ περίοδο όπου η Φενέρμπαχτσε έφτασε μέχρι το +13 (50-37) πριν πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +12, 52-40.

Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε δεχτεί ήδη 30 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, τους 12 -τουλάχιστον- από επιθετικά ριμπάουντ που “χάριζε” η ελληνική ομάδα, τη στιγμή που οι παίκτες του  Ομπράντοβιτς είχαν 10/14 τρίποντα!

Κι όλα αυτά ενώ οι “ερυθρόλευκοι” χτυπούσαν σωστά στην αντίπαλη ρακέτα, ειδικά με τις “λόμπες” του Σπανούλη στον Γουίλι Ριντ, που πέτυχε 8 γρήγορους πόντους στη β’ περίοδο.

Δείτε μια χαρακτηριστική στο παρακάτω video:

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι πως η συνήθης πρακτικής του να κάνει άσχημο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Μόλις 2:20 στην τρίτη περίοδο αρκούσαν, ώστε η Φενέρμπαχτσε να προηγηθεί με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς, 19 πόντους 61-42!

Η πίεση του κόσμου, στην πολυπληθέστερη παρουσία του φέτος στο ΣΕΦ, αφού βρέθηκαν σχεδόν 11.000 στις εξέδρες, αφύπνισε κάπως τον Ολυμπιακό. Με τον Τσέρι και τον Πολ να πιέζουν στην άμυνα, ο Ολυμπιακός έβγαλε καλές άμυνες και με αιχμή τον Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, έκανε 19-4 επιμέρους σκορ!

Μείωσε στους 4, 61-65, αλλά η Φενέρμπαχτσε πρόλαβε στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα να τρέξει 9-0 σερί και να φύγει πάλι με 13, 74-61!

allstarbasket.grΤο τρίποντο και το επιθετικό ριμπάουντ, παρέμειναν οι… καλύτεροι φίλοι της Φενέρμπαχτσε και στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα ακόμα κι όταν ο Ομπράντοβιτς τράβηξε μαζί τον πάγκο, Σλούκα και Ντε Κολό, να πάρουν ανάσες, ήταν ο Βέστερμαν με τον Ντατόμε αυτοί που έκαναν τη ζημιά. Με επτά λεπτά για τη λήξη, η τουρκική ομάδα πήγε πάλι στο +18, 84-66.

Τουλάχιστον ο Ολυμπιακός δεν εγκατέλειψε. Ειδικά ο Βασίλης Σπανούλης που έγραψε ιστορία στον αγώνα, προσπερνώντας τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 2:39 για τη λήξη, όταν μείωσε σε 80-90 με 12 προσωπικούς πόντους.

Ο πρώτος σκόρερ της σύγχρονης EuroLeague, είναι πλέον Έλληνας, αλλά είναι βέβαιο πως και ο ίδιος θα προτιμούσε να το συνδυάσει με μια πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη!

allstarbasket.grΜε τα τρίποντα του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 πόντους, 87-94 με 40 δεύτερα για τη λήξη, αλλά το ματς είχε χαθεί πολύ νωρίτερα και ο χρόνος δεν αρκούσε…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96.

Το απίθανο buzzer τρίποντο του Σλούκα στο ΣΕΦ (video)

Τα photo clicks από το Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε (gallery)