Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Περιστέρι (9-5) στη Θεσσαλονίκη, το Σάββατο (04/01), επικρατώντας στο Ιβανώφειο του Ηρακλή (6-8) με 76-69 στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της EKO Basket League.

Η άμυνα του Περιστερίου στο δεύτερο ημίχρονο και η τριάδα Μορέιρα (17π.-9 ριμπ.) -Γκρέι (22π.) -Χάτσερ (13π.-7 ασίστ) ήταν τα κλειδιά της νίκης για το Περιστέρι.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ άστοχος, ο καλύτερός του σκόρερ, Ολίβιερ Χάνλαν (15π.) είχε 5/17 σουτ, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα, τη στιγμή που οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων ήταν πολύ εύστοχοι από τα 6.75.

allstarbasket.grΟ Ηρακλής προηγήθηκε με 38-32 στο ημίχρονο, με την ώθηση από το κοινό του, έχοντας φτάσει μάλιστα έως το +9, 32-23.

Όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία.

Ο Ηρακλής πέτυχε όλους κι όλους 9 πόντους με 2/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα 2/2 βολές, το Περιστέρι σάρωσε τα ριμπάουντ και πέτυχε 19 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, από μόλις δύο παίκτες! Ο Μορέιρα πέτυχε 10 με 5/7 δίποντα και ο Στίβεν Γκρέι 9 με 3/3 τρίποντα!

Οι υπόλοιποι συμπαίκτες τους, είχαν 0/5 προσπάθειες σε αυτό το διάστημα, αλλά το Περιστέρι είχε πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε 51-47 μετά από 30 λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο μίλησε ο Γουίλιαμ Χάτσερ που είχε μόλις 3 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά. Πέτυχε 10 από τους 13 πόντους του με μεγάλα σουτ, ο Ηρακλής δεν είχε τις απαντήσεις κι αποδέχτηκε την ήττα του με 69-76.

Ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ είχε επίσης σημαντική συμβολή στη νίκη του Περιστερίου με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 blocks!

Tα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76

EKO Basket League: Οι πρώτοι του Α’ γύρου

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία