Η Γαλλία έγινε η τρίτη ομάδα που περνά στα ημιτελικά του EuroBasket 2022 καθώς νίκησε την Τετάρτη την Ιταλία με 93-85 στην παράταση (κ.α. 77-77).

Οι Ιταλοί έχασαν τεράστια ευκαιρία για το “θαύμα” και την πρώτη πρόκρισή τους στους “4” από το 2003, καθώς προηγήθηκαν 75-68 2:14 για το τέλος, αλλά οι Γάλλοι λυτρώθηκαν με καλάθι του Ερτέλ για το 77-77 στην κανονική διάρκεια.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν ο μοιραίος με 0/2 βολές στο 77-75 στα 15” κι έχασε και το σουτ για τη νίκη στα 2” μετά την ισοφάριση από τον Ερτέλ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι Ιταλοί έχασαν τον Νικολό Μέλι με 5 φάουλ και την ψυχραιμία τους.

Ο Τόμας Ερτέλ πέτυχε 14 από τους 20 πόντους του στη Δ’ περίοδο και την παράταση, ο Γκομπέρ στο ίδιο διάστημα τους 10 από τους 19 προσωπικούς κι έστειλαν τη Γαλλία στην τεράδα.

Άλλους 15 είχε ο Γιαμπουσέλε και 17 ο Φουρνιέ, που όμως φάνηκαν έως την τρίτη περίοδο, αν κι ο δεύτερος συνέδραμε στο 5-0 σερί της ομάδας του, μετά το εις βάρος της 68-75.

Ο Μάρκο Σπίσου πέτυχε 21 πόντους για την Ιταλία με 4/5 τρίποντα, όσους κι ο Φοντέκιο, ενώ 12 είχε ο Ντατόμε και 10 ο Μέλι.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77 (κ.α.) 93-85 (παρ)