Στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο προκρίθηκε η Ιταλία, που το πρωί του Σαββάτου (31/7) νίκησε με 80-71 τη Νιγηρία.

Η ομάδα του Μέο Σακέτι τελείωσε στον όμιλο με 2-1 και περιμένει το αποτέλεσμα του Γερμανία-Αυστραλία για την τελική της θέση.

Η Νιγηρία, για μια ακόμα διοργάνωση έμεινε με τα όνειρα, καθώς η σημερινή ήταν η τρίτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες, που την οδηγεί στο δρόμο της επιστροφής στο σπίτι της.

Οι Ιταλοί έβγαλαν πάλι το μυαλωμένο τους παιχνίδι στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, στην τελευταία περίοδο.

Η Νιγηρία τους έβαλε δύσκολα από τη β’ περίοδο κι έπειτα, μετά το 29-17 του δεκαλέπτου, καθώς το 54-53 στα τέλη της τρίτης περιόδου έγινε 56-63!

Όμως οι Ιταλοί δεν τα έχασαν και με κορυφαίο τον Ακίλε Πολονάρα (κεντρική φωτογραφία) και πολύ καλή άμυνα, έκαναν 14-1 στη Δ’ περίοδο για να χτίσουν ισχυρό προβάδισμα.

Ο Νικολό Μέλι πέτυχε 15 πόντους, ο Νίκο Μάνιον 14, ο Πολονάρα 13, 12 ο Φοντέκιο και 10 ο Τονούτ για μια Ιταλία με βάθος σε όλες τις γραμμές.

Ο Μέτου πέτυχε 22 πόντους για τη Νιγηρία, ενώ είχε και 10 ριμπάουντ.

Άλλους 20 πρόσθεσε ο Νουόρα και 14 ο Οκαφόρ.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 40-39, 56-63, 80-71

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών

Αήττητη στους “8” η Γαλλία, 79-62 το Ιράν (vids)