Γαλλία

Η Γαλλία ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, καθώς πέρασε το εμπόδιο της Γερμανίας σε ένα παιχνίδι “θρίλερ”, με 78-74.

Η αρχή της αναμέτρησης βρήκε τους Γάλλους να προηγούνται με 14 πόντους και τη Γερμανία να μένει για οκτώ αγωνιστικά λεπτά στους 0 πόντους, μέχρι που τελικά έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” με τρίποντο του Λο.

Η Γαλλία ωστόσο, συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση και έκλεισε το πrώτο δεκάλεπτο στο +12 (16-4).

Η δεύτερη περίοδος είχε την ίδια εικόνα, με τους Γάλλους να συνεχίζουν να σφυρoκοπούν το καλάθι της Γερμανίας και να οδεύουν στα αποδυτήρια με διαφορά 16 πόντων (36-20).

Βέβαια, στην επανάληψη η Γερμανία αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +9 για την ομάδα του Βενσάν Κολέ (59-50).

Οι Γιοχάνες Φόιτγκμαν (25 π.) και Ντένις Σρέντερ (23 π.) κράτησαν την ομάδα τους για αρκετή ώρα μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά στην αντίπερα όχθη, οι Έβαν Φουρνιέ (26 π.) και Αμάθ Εμπαγιέ (21 π.) μπόρεσαν να διατηρήσουν σε θέση οδηγού τη Γαλλία.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Γερμανοί πλησίασαν πάρα πολύ τη Γαλλία, καθώς μείωσαν ακόμα και στους 2 πόντους (76-74), 7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά η υπομονή των Γάλλων και η συγκέντρωση του Έβαν Φουρνιέ έφεραν την πρώτη νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας με 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 36-20, 59-50, 78-74