Ένας ακόμα σπουδαίος αγώνας έγινε στον Β’ όμιλο του Eurobasket 2022 την Κυριακή, όπου χρειάστηκαν 50 λεπτά, δηλαδή δύο παρατάσεις για να νικήσει η Γερμανία τη Λιθουανία με 109-107!

Ήταν η τρίτη νίκη των Γερμανών σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η Λιθουανία δεν έχει ακόμα νίκη, είναι στο 0-3 αφού είχαν προηγηθεί οι ήττες της από Σλοβενία και Γαλλία.

Ήταν δε, η πρώτη νίκη της Γερμανίας σε Ευρωμπάσκετ επί της Λιθουανίας, καθώς είχε χάσει στις έξι προηγούμενες συναντήσεις τους!

Η Γερμανία προηγήθηκε 109-104 και με 80 δεύτερα για το τέλος, ο Εχόντας μείωσε 107-109 με καλάθι και μια βολή από φάουλ.

Ο Μακσβίτις είχε τραβήξει στον πάγκο για μια ανάσα τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, δεν υπήρξε όμως διακοπή για να επιστρέψει στο παρκέ κι οι Γκριγκόνις, Μπραζντέικις αστόχησαν, πριν φτάσει η μπάλα στην εκπνοή στα χέρια του Μπουτκεβίτσιους για το τρίποντο, που όμως χτύπησε στο σίδερο!

www.allstarbasket.grΟ Φραντς Βάγκνερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Γερμανίας στην κανονική διάρκεια με 32 πόντους από 4/7 τρίποντα, αλλά δεν σκόραρε στις παρατάσεις, χάνοντας το τελευταίο σουτ στην α’ παράταση (96-96).

Ο Ντένις Σρέντερ είχε άλλους 25 για τη Γερμανία με 8 ασίστ, ενώ ο Μάοντο Λο έφτασε στους 21 με δύο μεγάλα τρίποντα τη δεύτερη παράταση που έδωσαν αέρα 5 πόντων στους Γερμανούς.

www.allstarbasket.grΟ συγκλονιστικός Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε 34 πόντους, πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 2 blocks και κράτησε όρθια τη Λιθουανία.

Ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε 17, με 5 από αυτούς στην α’ παράταση, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ίγκνας Μπραζντέικις.

Ο Σαμπόνις έκανε το λάθος προς το τέλος της Α’ παράτασης όταν τον προσπέρασε ο Σρέντερ του έκανε φάουλ, με τον Γερμανό να πετυχαίνει το καλάθι και με τη βολή ισοφάρισε στο 96-96. Ήταν το 5ο φάουλ του Λιθουανού!

Με 5 φάουλ έχασε κι η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ τους Τάις, Τίμαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89 (κ.α.), 96-96 (α’ παρ.) 107-109 (β’ παρ.)