Η Βαλένθια νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 105-103 στη β’ παράταση, το βράδυ της Πέμπτης (04/02) στην 24η αγωνιστική της Euroleague!

Περίσσεψε το σασπένς την Πέμπτη στη Βαλένθια, όπου χρειάστηκαν 50 λεπτά αγώνα για να αναδειχθεί ο νικητής!

Η Βαλένθια είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και με διαφορές που άγγιζαν το διψήφιο νούμερο.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Νίκολα Κάλινιτς με 13 πόντους και ο Μάρτιν Χέρμανσον (12π. στην Α’ περίοδο) έδιναν τη διαφορά στους Ισπανούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 25-17 στο δεκάλεπτο  και με 47-43 στο ημίχρονο.

Ο Μάικ Τζέιμς κρατούσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ματς (15π. ημίχρονο), μολονότι έπαιζε χωρίς τους τραυματίες Σενγκέλια-Μιλουτίνοβ.

Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ μαζί με τον Τζέιμς την κράτησαν και στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μια πιο ενθουσιώδη Βαλένθια κι ο αγώνας έφτασε λίγο πριν από τη λήξη στα ίσια, 82-82 με 89 δεύτερα για τη λήξη με το τρίτο τρίποντο του Κουρμπάνοφ που έφτασε στους 15 πόντους!

Με δύο βολές ο Τζέιμς έκανε το 84-82 για την ΤΣΣΚΑ, στα 33 δεύτερα για τη λήξη!

Ο Μάικ Τόμπι έκανε το 84-84 στα 24 κι ο Φαν Ρόσομ αλλοίωσε το τελευταίο σουτ, για τρεις πόντους, του Τζέιμς στη λήξη για να στείλει τον αγώνα στην παράταση!

Η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο έξτρα πεντάλεπτο, 93-89, αλλά ο Κάλινιτς με 5 προσωπικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια 94-93.

Με δύο βολές, ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 95-94 κι ο Χέρμανσον κέρδισε φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα. Είχε όμως 1/2 βολές για να οδηγηθεί ο αγώνας σε δεύτερη παράταση!

Νέο θρίλερ, από την αρχή!

Ο Μάικ Τζέιμς έφτασε στους 37 πόντους με το τρίποντο που έκανε το 103-101 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 2:04 για το τέλος! Όμως η ΤΣΣΚΑ δεν σκόραρε ξανά!

Ο Ντούμπλιεβιτς ισοφάρισε 103-103 με δύο βολές στα 1:46 και ο Κάλινιτς στα 44′ έκανε το 105-103!

Στις τρεις τελευταίες επιθέσεις της, η ΤΣΣΚΑ έχασε δύο τρίποντα με τον Τζέιμς και ο Φόιγκτμαν έκανε ένα λάθος για να πανηγυρίσει η Βαλένθια τη 12η νίκη της σε 24 αγώνες, ενώ η ΤΣΣΚΑ έπεσε στο 16-8!

Ο Κάλινιτς με τον Πρέπελιτς πέτυχαν από 22 πόντους για τους νικητές. Ο Χέρμανσον είχε 17 και 14 ο Ντούμπλιεβιτς.

Μετά τους 37 του Τζέιμς, ο Φόιγκτμαν είχε 19 για την ΤΣΣΚΑ και 17 ο Νικίτα Κουρμπάνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-43, 64-63, 84-84 (κ.α.) 95-95 (Α’ παρ.), 105-103 (β’ παρ.)